piątek, 13 czerwca
Kurier Suwalski - Informacje Suwałki

Jezioro Hańcza – najgłębsze jezioro w Polsce

Jezioro Hańcza to najgłębsze jezioro w Polsce i całej środkowej części Niżu Europejskiego. Znajduje się na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego i jest w całości objęte ochroną. Powstało z roztopienia wód polodowcowych w głębokiej rynnie, stworzonej przez lodowiec. Na brzegach są liczne głazy, niektóre o kilkumetrowej średnicy. Przepływa przez nie rzeka Czarna Hańcza. Jezioro Hańcza jest akwenem oligotroficznym, z charakterem jeziora wysokogórskiego – czyste, przejrzyste, dobrze natlenione wody o skąpych osadach organicznych oraz niewielkiej żyzności. Wody jeziora Hańcza zaliczają się do I klasy czystości, a przejrzystość dochodzi do 6 metrów. Dno jest piaszczysto-żwirowe.

Jezioro Hańcza to jedno z najbardziej wyjątkowych i malowniczych jezior na Suwalszczyźnie. Jest to jezioro polodowcowe rynnowe, które charakteryzuje się niską trofią – klasyfikuje się jako jezioro oligo-mezotroficzne. Dzięki swojej wyjątkowej głębokości oraz unikalnym cechom geologicznym, stało się jednym z najważniejszych elementów krajobrazowych tego regionu.

Jezioro Hańcza. Ile ma głębokości?


Jezioro Hańcza jest najgłębszym jeziorem w całej środkowej części Niżu Europejskiego. Jego głębokość średnia wynosi 38,7 metrów, a maksymalna aż 108,5 metrów. Ma ono powierzchnię 311,4 hektara, a objętość 0,1204 kilometrów sześciennych. Maksymalne wymiary jeziora to 4550 metrów długości i 1150 metrów szerokości, a długość linii brzegowej wynosi 11750 metrów. Z powodu swojej głębokości często nazywane jest „jeziorem głębokim”.

Widok na Jezioro Hańcza z Góry Leszczynowej
Widok na Jezioro Hańcza z Góry Leszczynowej

Flora i fauna jeziora Hańcza

W jeziorze Hańcza, w związku z jego niską trofią, roślinność jest słabo rozwinięta. Roślinność wynurzona, jak i zanurzona, jest uboga, głównie z powodu niskiej zawartości substancji odżywczych w wodzie oraz specyficznego charakteru dna. W litoralu jeziora roślinność rozwija się tylko w niewielkim stopniu.

Pomimo tych ograniczeń, jezioro jest cennym ekosystemem, który wspiera różnorodne życie wodne, przyciągając zarówno turystów, jak i badaczy. Wody jeziora Hańcza należą do I klasy czystości, co oznacza, że woda jest bardzo czysta, a przezroczystość osiąga nawet 6 metrów (współczynnik przezroczystości Secchiego). Dno jeziora jest piaszczysto-żwirowe, co dodatkowo sprzyja czystości wód.

Historia

W 1974 roku jezioro Hańcza zostało wpisane na listę Projektu Aqua UNESCO, co było uznaniem jego unikalnych właściwości geologicznych. Podwodne ściany jeziora, utworzone ze zwięzłych osadów polodowcowych, stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych elementów tego akwenu. Głębia jeziora, a także jego specyficzna struktura, sprawiają, że Hańcza jest miejscem o wielkiej wartości przyrodniczej i naukowej.


Atrakcje nad Jeziorem Hańcza


Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, w którym znajduje się Jezioro Hańcza, można odkrywać nieznane dotąd zakątki Suwalszczyzny. Można wybrać się na rowerowe wycieczki po szutrowych drogach, które są świetnie oznakowane, lub piesze szlaki, takie jak ścieżka poznawcza z Turtula do Bachanowa nad Jeziorem Hańcza. W Błaskowiźnie znajduje się pomost w kształcie litery L, piaszczysta plaża, boisko do plażowej piłki siatkowej, rekreacyjna wiata i wiele innych ciekawych rozwiązań dla rodzin z dziećmi. Na Jeziorze Hańcza można uprawiać sporty wodne, takie jak kajakarstwo, a także wypożyczyć różne sprzęty wodne, takie jak rowerki, łodzie czy słupy.