poniedziałek, 17 czerwca
Kurier Suwalski - Informacje Suwałki

MATERACE-1

Jezioro Hańcza – najgłębsze jezioro w Polsce

Jezioro Hańcza to najgłębsze jezioro w Polsce i całej środkowej części Niżu Europejskiego. Znajduje się na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego i jest w całości objęte ochroną. Powstało z roztopienia wód polodowcowych w głębokiej rynnie, stworzonej przez lodowiec. Na brzegach są liczne głazy, niektóre o kilkumetrowej średnicy. Przepływa przez nie rzeka Czarna Hańcza. Jezioro Hańcza jest akwenem oligotroficznym, z charakterem jeziora wysokogórskiego – czyste, przejrzyste, dobrze natlenione wody o skąpych osadach organicznych oraz niewielkiej żyzności. Wody jeziora Hańcza zaliczają się do I klasy czystości, a przejrzystość dochodzi do 6 metrów. Dno jest piaszczysto-żwirowe.

Jezioro Hańcza. Ile ma głębokości?


Jezioro Hańcza jest najgłębszym jeziorem w całej środkowej części Niżu Europejskiego. Jego głębokość średnia wynosi 38,7 metrów, a maksymalna aż 108,5 metrów. Ma ono powierzchnię 311,4 hektara, a objętość 0,1204 kilometrów sześciennych. Maksymalne wymiary jeziora to 4550 metrów długości i 1150 metrów szerokości, a długość linii brzegowej wynosi 11750 metrów. Z powodu swojej głębokości często nazywane jest „jeziorem głębokim”.


Atrakcje nad Jeziorem Hańcza


Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, w którym znajduje się Jezioro Hańcza, można odkrywać nieznane dotąd zakątki Suwalszczyzny. Można wybrać się na rowerowe wycieczki po szutrowych drogach, które są świetnie oznakowane, lub piesze szlaki, takie jak ścieżka poznawcza z Turtula do Bachanowa nad Jeziorem Hańcza. W Błaskowiźnie znajduje się pomost w kształcie litery L, piaszczysta plaża, boisko do plażowej piłki siatkowej, rekreacyjna wiata i wiele innych ciekawych rozwiązań dla rodzin z dziećmi. Na Jeziorze Hańcza można uprawiać sporty wodne, takie jak kajakarstwo, a także wypożyczyć różne sprzęty wodne, takie jak rowerki, łodzie czy słupy.