sobota, 18 maja
Kurier Suwalski - Informacje Suwałki

MATERACE-1

Kajaki Rospuda, Spływ kajakowy rzeką Rospuda

Rospuda to niezwykła rzeka, która przepływa przez Pojezierze Suwalskie i Puszczę Augustowską. Ma długość ponad 100 kilometrów i przepływa przez dziewięć jezior. Jej górny bieg prowadzi przez wąską dolinę z stromymi brzegami, a dolny bieg przez typowo nizinny teren.

Rospuda to rzeka, która przepływa przez wąskie jeziora, zalesione wzgórza i porozrzucane głazy. Jej dno jest kamieniste, a sama rzeka wąska i pełna mielizn. Na końcu swojego biegu Rospuda płynie doliną aż do Jeziora Długiego. Spływ tym odcinkiem przy niskim stanie wody jest trudny do wykonania. Krajobraz wokół rzeki jest malowniczy, a górski wygląd dodaje mu uroku.

Płynąc wzdłuż meandrującej rzeki, można podziwiać otaczające ją bagniste łąki i liściaste lasy Puszczy Augustowskiej, które tworzą nieco “amazońskie” wrażenie. Spływ rozpoczyna się od zwałki, a następnie trasa prowadzi przez wąski, kręty korytarz, w którym wysokie trzciny porastają brzegi. Po połączeniu się z rzekami Szczeberką i Blizną, Rospuda staje się szeroka i powolna, a w wielu miejscach wystają ponad powierzchnię omszałe gałęzie. Następnie rzeka wpływa do jeziora Rospuda, a po 2 km płynięcia po jeziorze, spływ zakończy się w uroczej zatoce, z możliwością kąpieli. Nurt rzeki jest raczej słaby, a miejsc na przystanek i postój jest niewiele.

Rospuda to wspaniały szlak kajakowy, który przepływa przez łańcuch jezior polodowcowych. Łączna długość szlaku wynosi 67 km, a po drodze znajduje się wiele dogodnych miejsc do biwakowania. Przepływając przez ten szlak, można doświadczyć wrażeń podobnych do tych, jakie daje górski potok. Jest to idealne miejsce do uprawiania kajakarstwa i spędzania czasu na świeżym powietrzu.