sobota, 18 maja
Kurier Suwalski - Informacje Suwałki

MATERACE-1

Mazury – atrakcje, co warto zobaczyć

Planujesz urlop i postanowiłeś w tym roku wybrać się na Mazury? Gdzie wato pojechać – z pewnością padło to pytanie. Na szczęście jest tutaj wiele możliwości. Moższ wybrać popularną miejscowość bądź wybrać się na odległą wieś zdala od ludzi.

Aby ułatwić wybór przygotowaliśmy spos miejscowości mazurskimi z opisami atrakcki, które oferują.
Mazury i Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to wyjątkowy region Polski, który oferuje niezliczone możliwości turystyczne. Tysiące jezior, rozległe lasy i dzika natura tworzą niesamowite tło dla wielu atrakcji, jakie można tu znaleźć. Żeglowanie, wodne atrakcje, historia, tajemnice II wojny światowej, zabytki hydrotechniki, dawne zamki, imponująca architektura, a nawet jelenie – to wszystko czeka na turystów odwiedzających Mazury. To miejsce idealne na wakacje, pełne wrażeń i niezapomnianych przeżyć.

W celu odnalezienia spisu atrakcji mazurskich koniecznie odwiedźcie stronę mazury.biz.pl.

Mazury – skąd wzięła się ta nazwa?

Mazury zawsze były słynne z produkcji smoły drzewnej, zwanej również dziegciem. Umiejętność jej produkcji była pilnie strzeżona, a smoła była ważnym produktem eksportowym. Nazwa Mazur pochodzi od słowa „maz”, które oznacza smolić. Smolarze, którzy wytwarzali smołę, byli znani jako Mazurzy, a od nich wzięła nazwę ta piękna kraina.

Kraina Tysiąca Jezior

Mazury są pięknym regionem Polski, znanym jako Kraina Tysiąca Jezior. Jednak faktycznie jest ich aż 2600. Największym jest Śniardwy, a najdłuższym Jeziorak. Niegocin, położony na południe od Giżycka, jest trzecim co do wielkości. Mazurskie jeziora powstały około 10 tysięcy lat temu, kiedy lądolód bałtycki cofał się, tworząc rynny, z których powstały te wspaniałe mazurskie jeziora. To wyjątkowe miejsce w Europie, dlatego tak chętnie odwiedzane.

jezioro na mazurach

Mazury, warto odwiedzić Giżycko


Jeśli szukasz miejsca na wakacje, które pozwoli Ci zarówno zrelaksować się, jak i zwiedzić interesujące miejsca, to Giżycko na Mazurach jest idealnym wyborem. Możesz tu zobaczyć wiele ciekawych zabytków, a także skorzystać z wielu atrakcji, takich jak wycieczki łodzią, jazda konna, wycieczki rowerowe, a nawet zorganizowane wycieczki. Dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek, Giżycko oferuje wiele możliwości, aby cieszyć się pięknem Mazur.

giżycko molo

Jeśli planujecie wycieczkę do Giżycka, to koniecznie odwiedźcie XIX-wieczną Twierdzę Boyen, położoną między jeziorami Kisajno i Niegocin. Ta strategiczna budowla ma bogatą historię, która obejmuje dwie wojny światowe. Innym ciekawym miejscem jest most obrotowy na Kanale Łuczańskim, który powstał w XIX wieku. Chcąc zobaczyć panoramę Giżycka i okolicznych jezior z góry należy udać się na taras widokowy zabytkowej wieży ciśnień.

giżycko most obrotowy

Częstym również pytaniem od turystów jest „Gdzie zjeść w Giżycku?„. W tym mieście znajduje się wiele restauracji czy też innych lokali gastronomicznych i każdy znajdzie coś dla siebie.

Mazury, warto odwiedzić Mikołajki

Jeśli planujesz wycieczkę na Mazury, to Mikołajki są miejscem, które musisz odwiedzić. Jest to jeden z najpopularniejszych mazurskich kurortów, położony w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Znajdziesz tu największy port Wioski Żeglarskiej, w którym co roku organizowany jest Festiwal Szantowy i otwierany sezon żeglarski. Możesz też spacerować po pięknej promenadzie, przy której zlokalizowane są przystanie Żeglarskie, porty, restauracje i kawiarnie.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Żeglowanie po Mazurach to niekończąca się przygoda. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich oferuje niezapomniane wrażenia. Rozpoczynając podróż od jeziora Wiartel, można przepłynąć przez kolejne jeziora: Nidzkie, Bełdany, Mikołajskie, Tałty, Tałtowisko, Szymon, Jagodne, Boczne, Niegocin, Kisajno, Dargin, Kirsajty i Mamry, aż do Węgorzewa. Wszystkie jeziora są połączone kanałami, dzięki czemu można bez problemu przepłynąć nimi bez wychodzenia na ląd. Po drodze można zobaczyć wiele ciekawych obiektów inżynieryjnych, takich jak most obrotowy w Giżycku na Kanale Łuczańskim. To niezapomniana przygoda, która z pewnością pozostanie w Twojej pamięci na długo.

Mrągowo na Mazurach

Mrągowo to również doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku. Można tu wypożyczyć rower i udać się na przejażdżkę po malowniczych mazurskich ścieżkach. Można również wybrać się na spływ kajakowy po jeziorach mazurskich, a także skorzystać z licznych tras spacerowych. Mrągowo to również miejsce, w którym można poznać bogatą historię i kulturę regionu. W mieście znajduje się Muzeum Mazurskie, w którym można zobaczyć eksponaty związane z historią i kulturą Mazur. Warto również odwiedzić Muzeum Ziemi Mrągowskiej, gdzie można poznać historię miasta.

Ruciane-Nida – warto zobaczyć będąc na Mazurach

Jeśli szukacie miejsca, gdzie można aktywnie spędzić czas, to Ruciane-Nida jest doskonałym wyborem. Możecie tu uprawiać sporty wodne, takie jak żeglowanie, kajakarstwo czy windsurfing. Możecie też wybrać się na piesze lub rowerowe wycieczki po okolicy. W okolicy znajdują się także liczne atrakcje turystyczne, takie jak Muzeum Mazurskie, Muzeum Rybołówstwa czy Park Dinozaurów. Ruciane-Nida to idealne miejsce na wypoczynek dla całej rodziny. Jest tu wiele atrakcji, które zapewnią wam niezapomniane wakacje.