Udało się wyłonić wykonawcę hali sportowo-widowiskowej przy ulicy Zarzecze. Obiekt za ponad 36 milionów złotych wybuduje warszawska spółka Unimax. Inwestycja ma być gotowa do 20 maja 2019 roku.

W ramach inwestycji zostanie wykonana i w pełni wyposażona hala sportowo-widowiskowa. Miasto na ten cel otrzymało 10 milionów złotych dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Kosztorys inwestorki określił wartość inwestycji na niecałe 27 milionów złotych, jednak budowa pochłonie ponad 36 milionów złotych.

- Widzimy olbrzymie ożywienie na polskim rynku budowlanym. Wszystkie inwestycje, nie tylko te realizowane w Suwałkach, opiewają na kwoty większe niż zakładają to kosztorysy. Spodziewaliśmy się, że kwoty zaproponowane w przetargu będą większe niż nasze obliczenia. Musimy teraz starać się o to by znaleźć dodatkowe środki na zrealizowanie tej potrzebnej naszemu miastu inwestycji - informuje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Władze Suwałk już wystąpiły z prośbami do Ministerstwa Sportu i Turystyki o zwiększenie dotacji na tę inwestycje. Podobna prośba trafiła również do Zarządu Województwa Podlaskiego. Hala sportowo-widowiskowa ma gotową dokumentację techniczną, pozwolenie na budowę i nazwę. Nowy obiekt będzie nosił nazwę Suwałki Arena. To nazwa, którą w drodze konkursu, zaproponowali sami mieszkańcy.

W opracowanej dokumentacji hali przyjęto, że powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie 6634 m², a wysokość budynku około 16 metrów. W projektowanej hali o wysokości 12,8 metra zaplanowano łączną powierzchnię sportową o wielkości 1745 m², w tym boiska do siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej, a także trybuny na 2165 miejsc. Zaplanowano również między innymi salę treningową o wysokości 8 metrów i łącznej powierzchni 340 m².

- Budowa hali sportowo-widowiskowej tej wielkości jest niezbędna dla rozwoju bazy sportów wyczynowych w Suwałkach i regionie. Trzeba podkreślić, że w województwie podlaskim, a także w promieniu około 200 kilometrów od Suwałk, nie ma hali sportowo-widowiskowej o projektowanych parametrach funkcjonalno-przestrzennych - poinformował Kamil Sznel, kierownik biura prezydenta Suwałk.

Umowa na budowę hali zostanie podpisana najprawdopodobniej jeszcze w listopadzie. Zgodnie z zapisami przetargu budowa powinna zakończyć się 20 maja 2019 roku.