Odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Andrzejowi Wajdzie odbyło się wczoraj w Suwałkach. Tablica jest umieszczona na budynku przy ulicy Wojska Polskiego 27, w którym 6 marca 1926 roku na świat przyszedł reżyser.

Gościem honorowym uroczystości była Krystyna Zachwatowicz-Wajda, żona zmarłego przed rokiem reżysera, która wspólnie z Czesławem Renkiewiczem i Zdzisławem Przełomcem, Przewodniczącym Rady Miejskiej dokonała odsłonięcia tablicy.

– Pan Andrzej Wajda był postacią wybitną, jednym z najlepszych polskich reżyserów. Dziś w tym miejscu, ta tablica przypomina nam o wspaniałym Suwalczaninie, o miejscu w którym się urodził. Należy kontynuować tę pamięć. Być może w przyszłości uda się tu postawić ławeczkę poświęconą reżyserowi – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Wzruszenia podczas uroczystości nie kryła Krystyna Zachwatowicz-Wajda.

tablica wajda suwalki 2

– Jestem ogromnie wzruszona, dumna i szczęśliwa z powodu tej tablicy. W ubiegłym roku byliśmy tu wspólnie z Andrzejem, w tym domu, w którym się urodził. On bardzo dobrze wspominał  Suwałki, spędzone tu dzieciństwo, swoich rodziców, te miejsca zawsze dobrze się mu kojarzyły. Jestem wzruszona i zaszczycona, że mogę być tu dzisiaj – mówiła Zachwatowicz-Wajda.

fot.: UM Suwałki