poniedziałek, 17 czerwca
Kurier Suwalski - Informacje Suwałki

Pokamedulski klasztoru w Wigrach – historia, zwiedzanie

Zespół klasztorny pokamedulski na Suwalszczyźnie to jeden z najbardziej cennych zabytków tego regionu. Położony na naturalnym wzgórzu, otoczony Wigierskim Parkiem Narodowym, prezentuje się wyjątkowo malowniczo. Widok ten można podziwiać zarówno z lądu, jak i z jeziora Wigry, gdzie zespół klasztorny prezentuje się z każdej strony. Jest to niezwykłe miejsce, które zachwyca swoim pięknem.

Pokamedulski Klasztor w Wigrach – historia powstania

Klasztor kamedułów Wigry powstał w 1667 roku z inicjatywy Jana II Kazimierza Wazy. Władca liczył na to, że modlitwy zakonników sprowadzą na kraj powodzenie i łaski, zażegnując tym samym wszelkie dotychczasowe nieszczęścia. Początkowo na tym terenie powstały drewniane kościoły i budynki dla zakonników.

Budynek klasztoru powstał najprawdopodobniej na przełomie XVII i XVIII wieku. Niestety, na początku wieku XIX zakonnicy zostali wydaleni z obiektu i przeniesieni do Warszawy. Przez kolejne lata budynek zmieniał swoje przeznaczenie, aż w końcu podczas II wojny światowej uległ zniszczeniom. Kolejne renowacje trwały kilkadziesiąt lat, aż w końcu na początku lat 90. XX wieku obiekt został ostatecznie wyremontowany, dzięki czemu znów można cieszyć się jego świetnością.
Król Jan Kazimierz w 1667 roku postanowił obdarować kamedułów trudno dostępną wyspą leżącą na jeziorze Wigry. Wyspa spełniała wszelkie wymogi stawiane przez zakon pustelniczy, dlatego też w 1668 roku kameduli przybyli do Wigier i założyli na niej swoją siedzibę. Usypali groblę, przekształcając wyspę w półwysep, a następnie przystąpili do budowy swojej pustelni. Projekt całego założenia został opracowany przez włoskiego architekta Piotra Putiniego.

pokamedulski klasztor w wigrach

Poradnik na temat zwiedzania klasztoru

Jeżeli planujesz wizytę w Klasztorze Wigry, pamiętaj, że obiekt ten jest otwarty dla odwiedzających. Na stronie internetowej klasztoru czytamy: „Zapraszamy, byś spędził z nami chwilę, zanurzył się w kulturze i zresetował umysł”. To zachęta do zgłębienia historii tego miejsca, zwiedzenia wnętrz i pozostawienia za sobą codziennego zgiełku. Jeżeli zdecydujesz się na kilkudniowy pobyt lub krótką wizytę, klimat klasztoru z pewnością pozwoli Ci oderwać się od codzienności.

pokamedulski klasztor w wigrach

Chcesz dowiedzieć się więcej podczas zwiedzania Klasztoru Wigry? Uczestniczyć w mszach świętych w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, spacerować po okolicznych ścieżkach czy korzystać z przewodnika elektronicznego? Wystarczy posiadać urządzenie mobilne z dostępem do internetu, które rozpoznaje kody QR. Dzięki temu na terenie klasztoru możesz korzystać z wirtualnego przewodnika zawierającego opisy audio i tekstowe. A jeśli chcesz zanurzyć się w dźwiękach przyrody czy muzyki sakralnej, aplikacja oferuje taką możliwość. Jeśli masz sugestie dotyczące aplikacji lub chcesz wypożyczyć słuchawki, zespół klasztoru chętnie Ci pomoże.

Wspomniany klasztor to nie tylko miejsce duchowe, ale także serce Suwalszczyzny, które z każdym rokiem przyciąga coraz więcej osób pragnących odkrywać jego sekrety. Otoczenie Wigierskiego Parku Narodowego i mnogość atrakcji w okolicy sprawiają, że nudzić się tu nie można. Odwiedzając to miejsce, z pewnością zanurzysz się w jego magii.