Mieszkają pośród nas, lecz nie zdajemy sobie sprawy, jak codzienne czynności mogą sprawić im trudności. Mowa o osobach niepełnosprawnych. O ich problemach rozmawiano wczoraj podczas „Bajkowej Kawiarenki Obywatelskiej”.
Wczoraj (14 marca) Niepubliczna Terapeutyczna Szkoła Podstawowa „Bajka” oraz Stowarzyszenie Suwalskiego Sportu „Ósemka” zorganizowali w siedzibie szkoły „Bajkową Kawiarenkę Obywatelską”. Spotkanie dotyczyło osób z niepełnosprawnościami, przedstawienia barier, z jakimi spotykają się w naszym mieście oraz wypracowania wspólnych postulatów dotyczących Suwalskiej Karty Mieszkańca dla osób z niepełnosprawnością.
W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście z niepełnosprawnościami – Joanna Mendak, niedowidząca mistrzyni pływania oraz fizjoterapeutka, Piotr Rakowski – niewidomy od urodzenia uczeń technikum o profilu technik informatyk, Klaudia Wasilewska – Wonder woman, która porusza się na wózku, ponieważ od urodzenia zmaga się z wrodzoną łamliwością kości, Rafał Miszkiel- youtuber, który prowadzi kanał „Zycie na wózku” oraz Marek Stankiewicz – biolog terenowy z Zespołem Aspergera.
W rozmowach uczestniczyli również przedstawiciele organizacji pozarządowych, urzędnicy suwalskiego ratusza oraz nauczyciele.
Podczas spotkania osoby z niepełnosprawnością mówiły o swoich problemach. Często pojawiał się temat komunikacji miejskiej. Uczestnicy stwierdzili, że kierowcy podjeżdżają zbyt daleko od krawężnika, co powoduje problem z wejściem do autobusu dla osób na wózkach, o kulach i niedowidzących.
– Kierowcy często nie umieją także otworzyć platformy dla wózków, posiadają odpowiednie klucze, jednak nie umieją ich obsłużyć – stwierdzili uczestnicy.
Kolejnym problemem jest dostanie się na dworzec PKP. – By dostać się na peron muszę wjeżdżać przez dziurę w płocie – powiedział poruszający się na wózku Rafał Miszkiel.
Osoby niepełnosprawne mówiły także o braku oferty sportowej dla osób z niepełnosprawnościami, mało dostosowanych lokalach handlowych w mieście do osób na wózkach oraz mało dostępnej informacji na temat Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Przybyli w większości nie wiedzieli o jej istnieniu. Informacja na stronie suwalskiego ratusza jest mało widoczna, do członków Rady nie ma podanego kontaktu i nie ma dyżurów konsultacyjnych.
foto: NTSP Bajka