Zdaniem prezydenta Suwałk lokalizacja nowego żłobka w budynku Hostelu Wigry nie może być zaakceptowana.
Przypomnijmy, iż nowy żłobek miał powstać na bazie siedziby Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ul. Nowomiejskiej 10. Jednak z uwagi na brak aprobaty rady pedagogicznej placówki oraz rodziców dzieci, które korzystają z pomocy specjalistów zatrudnionych w tej jednostce, prezydent Suwałk, poinformował o zamiarze odstąpienia od realizacji tej inwestycji. Na taki krok nie zgodzili się jednak suwalscy radni. Klub radnych „Suwałki Przyszłości” zaproponował w interpelacji przekazanej do prezydenta Suwałk rozważenie lokalizacji nowego żłobka w budynku Hostelu Wigry znajdującym się przy ul. Zarzecze 26.
W przesłanej do radnych odpowiedzi prezydent Suwałk stwierdził, iż lokalizacja nowego żłobka w budynku Hostelu „Wigry” nie może być zaakceptowana. Powodem jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który nie dopuszcza tego rodzaju funkcji we wskazanej lokalizacji. W zakresie przeznaczenia podstawowego obszar ten wyznaczono na funkcję związaną z organizacją imprez sportowych oraz innych imprez masowych takich, jak np. koncerty, wystawy, targi, itp.
Dodatkowo zdaniem prezydenta Suwałk dostosowanie budynku do żłobka wymaga całkowitej przebudowy obiektu, bardzo dużego zakresu robót wyburzeniowych, dostosowania budynku do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym budowy windy, zabezpieczenia przeciwpożarowo drewnianego stropu bądź jego wymiany, jak również prawdopodobnej przebudowy dachu oraz termomodernizacji budynku w celu uzyskania obowiązujących parametrów dla przegród budowlanych.
Zdaniem Czesława Renkiewicza równomierny rozkład placówek nakazuje lokalizację kolejnego żłobka w północnej części miasta, a dokładnie w północno-wschodniej jego części, stąd pierwotna lokalizacji w budynku przy ulicy Nowomiejskiej była najlepsza. Miasto posiada bowiem Żłobek Miejski w trzech lokalizacjach tj. przy ulicy Kamedulskiej, Kościuszki i Andersa.
Poniżej publikujemy całą odpowiedź prezydenta Suwałk na interpelację radnych klubu „Suwałki Przyszłości”:
Odpowiadając na złożoną w dniu 8 listopada 2023 r. interpelację w sprawie analizy możliwości adaptacji Hostelu Wigry na żłobek miejski informuję, iż kwestie dotyczące funkcji tego obiektu reguluje obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Działka o numerze geodezyjnym 31349/5, na której znajduje się obiekt Hostelu Wigry, objęta jest ustaleniami obowiązującej zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulicy Zastawie w Suwałkach uchwalonego uchwałą Nr XLVIII/447/2010 Rady Miejskiej w Suwałkach z dnia 26 maja 2010 r. opublikowaną w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego z dnia 16 czerwca 2010 r. Nr 136 poz. 1812.
Zgodnie z ustaleniami planu, omawiana nieruchomość położona jest w granicach konturu oznaczonego symbolem 3US, wyznaczającego stadion sportowy z zapleczem i obiektami towarzyszącymi, położony częściowo w strefie ochrony sanitarnej istniejących cmentarzy.
W zakresie przeznaczenia podstawowego na obszarze 3US plan ustala funkcję związaną z organizacją imprez sportowych oraz innych imprez masowych takich, jak np. koncerty, wystawy, targi, itp. W zakresie przeznaczenia dopuszczalnego umożliwia realizację funkcji rekreacyjnej.
Wyjaśnić w tym miejscu należy, iż żłobek jest placówką opiekuńczą zaliczaną do kategorii funkcji z zakresu ochrony zdrowia.
Jak wynika z powyższego, adaptacja budynku istniejącego hostelu na żłobek byłaby sprzeczna z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, plan nie dopuszcza bowiem tego rodzaju funkcji we wskazanej lokalizacji.
Budynek przy ulicy Zarzecze 26 został przebudowany, rozbudowany i nadbudowany oraz dostosowany do funkcji hostelu. Oddany do użytkowania we wrześniu 2005 roku. Po przebudowie powierzchnia użytkowa wynosi 1534,5 m2. Istniejący obiekt posiada trzy kondygnacje nadziemnie w tym poddasze użytkowe i jest w całości podpiwniczony. Piwnica pełni funkcje zaplecza stadionu sportowego, gdzie zlokalizowane są szatnie, magazyny, pokój trenerów, pralnia. W części podpiwniczenia zlokalizowano także kotłownię oraz węzeł cieplny. Na parterze znajduje się hall, recepcja, sale konferencyjne, pokoje biurowe, pomieszczenia gospodarcze, sanitariaty oraz wynajmowane zewnętrznemu podmiotowi pomieszczenie baru z zapleczem. Na piętrze oraz poddaszu użytkowym znajdują się pokoje zajmowane obecnie przez uczniów – 20 osób (Bursa szkolna) oraz uchodźców z Ukrainy – 15 osób.
Konstrukcja budynku zrealizowana na bazie prefabrykatów „cegła żerańska”, stropy żelbetowe kanałowe z wyjątkiem stropu nad I piętrem – drewniany, ściany prefabrykowane, murowane z cegły na piętrach oraz o lekkiej konstrukcji szkieletowej drewnianej z obustronnym obłożeniem płytami gipsowo-włóknowymi na poddaszu, więźba dachowa w układzie krokwiowym, dach dwuspadowy z licznymi lukarnami doświetlającymi poddasze, pokryty blachodachówką. Stan techniczny budynku określono jako dobry i średni.
Funkcja żłobka wymaga całkowitej przebudowy obiektu, bardzo dużego zakresu robót wyburzeniowych, dostosowania budynku do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym budowy windy, zabezpieczenia przeciwpożarowo drewnianego stropu bądź jego wymiany, jak również prawdopodobnej przebudowy dachu oraz termomodernizacji budynku w celu uzyskania obowiązujących parametrów dla przegród budowlanych.
Miasto Suwałki posiada obecnie Żłobek Miejski w trzech lokalizacjach tj. przy ulicy Kamedulskiej, Kościuszki i Andersa. Równomierny rozkład placówek nakazuje lokalizację kolejnego żłobka w północnej części miasta a dokładnie w północno – wschodniej jego części, stąd pierwotna lokalizacji w budynku przy ulicy Nowomiejskiej była najlepsza.
Przyznane Miastu dofinansowanie, należy wykorzystać w określonym umową terminie tj. do dnia 31.08.2025r. W tym czasie należy opracować dokumentację techniczną, uzyskać pozwolenie na budowę i zrealizować zadanie. Dodatkowy czas potrzebny jest na przeprowadzenie postępowań w sprawie wyboru projektanta i wykonawcy robót zgodnie z przepisami PZP. Realizacja powyższych zamierzeń, przy stwierdzonej niezgodności z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest niemożliwa.
Wobec powyższego wskazana przez Klub Radnych Rady Miejskiej w Suwałkach „Suwałki Przyszłości” lokalizacja nowego żłobka w budynku Hostelu Wigry nie może być zaakceptowana.