Dziś w suwalskim ratuszu podpisano umowę na budowę hali sportowo-widowiskowej przy ulicy Zarzecze. Wykonawca deklaruje, że prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku.

- Podpisując tę umowę rozpoczynamy jedną z ostatnich tak dużych zaplanowanych inwestycji, które założyliśmy sobie do wykonania na najbliższe lata. Ten obiekt dopełni infrastrukturę sportowo-kulturalną naszego miasta - powiedział Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Powierzchnia użytkowa Suwałki Arena to ponad 6600 m². Hala o wysokości 12,8 m będzie miała powierzchnię sportową wielkości 1745 m², w tym boiska do siatkówki (9×18 m), koszykówki (15×28 m) i piłki ręcznej (20×40 m), a także trybuny na 2165 miejsc. W planach jest także sala treningowa (14 x 24 m) o wysokości 8 m i łącznej powierzchni 340 m².

Budowa hali sportowo-widowiskowej tej wielkości jest niezbędna dla rozwoju bazy sportów wyczynowych w Suwałkach i regionie. W całym województwie podlaskim, ale też w promieniu około 200 kilometrów od Suwałk, nie ma hali o projektowanych parametrach funkcjonalno-przestrzennych. Budowa obiektu powinna zakończyć się w maju 2019 roku.

Inwestycja pochłonie ponad 36 milionów złotych. Część kosztów budowy Suwałki Arena pokryje dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Na razie mowa o kwocie 10 milionów złotych. Jednak po tym, jak okazało się, że inwestycja wyniesie więcej niż zakładał kosztorys inwestorski, suwalski ratusz szuka możliwości zwiększenia dofinansowania. Prośby w tej sprawie już trafiły właśnie do resortu sportu, a także do Zarządu Województwa Podlaskiego.