Władze Suwałk rozwiązały umowę z firmą Pribex-Export dotyczącą budowy łącznika ulic Pułaskiego i Północnej. Natomiast najpóźniej 4 czerwca zostanie wypowiedziana również umowa budowy połączenia Sejneńskiej i Utraty. Wydział inwestycji w trybie pilnym ma ogłosić kolejne przetargi.

W poniedziałek (28 maja) suwalski ratusz rozwiązał umowę z firmą Pribex-Export z Warszawy na budowę ulicy Rotmistrza Witolda Pileckiego łączącej ulice Pułaskiego i Północną. Powodem jest zaprzestanie robót.

Natomiast najpóźniej w poniedziałek (4 czerwca) miasto odstąpi również od umowy na realizację drugiej inwestycji realizowanej przez tę samą firmę - budowy ulicy 100-lecia Niepodległości łączącej ulice Sejneńską i Utrata z nowym mostem nad Czarną Hańczą i tunelem pod torami kolejowymi.

- Prezydent Suwałk polecił Wydziałowi Inwestycji Urzędu Miejskiego w trybie pilnym przygotowanie dokładnej inwentaryzacji prac wykonanych na obu placach budowy w celu jak najszybszego ogłoszenia nowych przetargów na obie inwestycje - poinformował Kamil Sznel, kierownik biura prezydenta Suwałk.

Władze Suwałk wystąpiły również do Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku z wnioskiem o wydłużenie rozliczenia dotacji z Unii Europejskiej, które miasto pozyskało na realizację tych dróg. Chodzi o kwotę w wysokości około 25 milionów złotych. W ostatnich dniach Urząd Marszałkowski przychylił się do tego wniosku i wydłużył termin aż do końca sierpnia 2019 roku. Oznacza to, że miasto nie straci unijnej dotacji na budowę.

Ostateczny termin zakończenia obu inwestycji ulegnie znacznemu wydłużeniu. Nowi wykonawcy będą musieli wykonać prace do końca czerwca 2019 roku.

Bez zmian pozostaje natomiast termin zakończenia budowy pozostałych odcinków powstających w ramach tzw. “Trasy Wschodniej”. Modernizacja ulicy Sejneńskiej oraz przebicie ulicy Leśnej do ulicy Utrata zakończy się jeszcze w tym roku.