Pięć firm zadeklarowało chęć budowy lotniska w Suwałkach. Oferty przewyższają jednak dwukrotnie, a nawet trzykrotnie kwotę przeznaczoną na tę inwestycję przez suwalski ratusz.

Do piątku (22 czerwca) urząd miejski czekał na oferty potencjalnych wykonawców budowy lotniska w postaci utwardzonego pasa startowego. Chęć przeprowadzenia prac zgłosiło pięć spółek i konsorcjów.

Najniższą ofertę zgłosiło konsorcjum spółek Altcom Construction i Wegarten z Warszawy. Firmy zadeklarowały, że wybudują lotnisko za nieco ponad 27 milionów złotych. Pozostałe cztery oferty opiewają na kwotę od 29 do 39 milinów złotych.

Przedłożone przez firmy oferty znacząco przewyższają wartość przeznaczoną na tę inwestycję przez suwalski ratusz. Władze miasta wygospodarowały bowiem na budowę lotniska 12,7 miliona złotych.

Jak poinformował nas Kamil Sznel, kierownik biura prezydenta Suwałk, obecnie trwa analiza czy oferty złożono prawidłowo. Nie ma jeszcze żadnej decyzji czy władze miasta zdecydują się na budowę lotniska za 27 milionów, czy ogłoszą kolejny przetarg.

Zgodnie z dokumentacją budowa lotniska będzie polegała na wykonaniu głównej drogi startowej o długości 1320 metrów i szerokości 30 metrów o nawierzchni sztucznej wraz z płytą do zawracania i pasem drogi startowej o nawierzchni trawiastej o wymiarach 1440 na 150 metrów. Dodatkowo zostanie wybudowana płyta postojowa i droga kołowania.

Jeśli ratusz zdecyduje się na budowę, inwestycja ma być gotowa do 30 czerwca 2019 roku.