Kształtów nabiera budowa pasa startowego na południu Suwałk. Inwestycja warta 27 milionów złotych jest już doskonale widoczna „z lotu ptaka”. Budowa, którą finansowo wspierają fabryki mebli Forte oraz Sejmik Województwa Podlaskiego zakończy się już w czerwcu przyszłego roku.

- Obecnie wykonane na placu budowy są warstwy mrozoodporne, a na 300 metrach drogi startowej jest ułożona podbudowa z kruszywa. Praktycznie zakończone są prace z branży sanitarnej i wodociągowej. Cała inwestycja jest wykonana w 34% - podsumowuje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Pas startowy na suwalskim lotnisku będzie miał 1320 metrów długości i 30 metrów szerokości. To pozwoli na korzystanie z niego przez samoloty pasażerskie przewożące do 50 osób, w tym śmigłowce, szybowce, motolotnie, awionetki czy małe samoloty o napędzie tłokowym. W ramach inwestycji powstaje również płyta do zawracania, płyta postojowa, droga kołowania i infrastruktura techniczna.

Cała inwestycja będzie kosztowała 27 milionów złotych. 10 milionów złotych na budowę pasa startowego przekazał prezes fabryki mebli Forte Maciej Formanowicz. Natomiast kwotą 6 milionów złotych wsparli radni Sejmiku Województwa Podlaskiego.