Rozpoczęła się budowa 51-metrowego masztu telekomunikacyjnego na Osiedlu Północ. Na stacji zamontowane będą nadajniki 4G (LTE).

Budowę stacji bazowej zleciła spółka P4, która jest operatorem telefonii komórkowej Play. Maszt powstaje na prywatnej posesji przy ulicy Armii Krajowej.

Jak poinformował nas przedstawiciel spółki, inwestycja nie będzie miała negatywnego wpływu na zdrowie mieszkańców okolicznych osiedli.

- Nie ma żadnych naukowo potwierdzonych i uznanych badań, które wskazywałyby na negatywny wpływ promieniowania elektromagnetycznego wykorzystywanego w telefonii komórkowej na organizmy żywe. Potwierdza to również niedawny raport państwowego Instytutu Łączności i Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego zrealizowany na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji - poinformował Witold Tomaszewski,  Doradca Zarządu P4 Sp.z o.o.

- Okresowe pomiary natężenia pola elektromagnetycznego prowadzi Generalny Inspektor Ochrony Środowiska na terytorium całego kraju. Analiza ostatnich pomiarów pokazuje, że w środowisku natężenie pola wynosi średnio 0,34 V/m przy normie 7 V/m, czyli wykorzystuje zaledwie 5% dozwolonego limitu - dodał Witold Tomaszewski.

maszt telekomunikacyjny play suwalki 1

maszt telekomunikacyjny play suwalki 1