Dziś (19 stycznia) odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli Platformy Obywatelskiej oraz stowarzyszenia Młodzi Demokraci w sprawie przebiegu Via Carpatia oraz braku połączeń autobusowych i kolejowych z dużymi polskimi miastami.

- Wchodzimy w decydujący etap budowy dróg ekspresowych w Polsce. Decyzje, które zostaną podjęte w najbliższych miesiącach, będą skutkowały na dziesięciolecia, a nawet na setki lat. Jesteśmy w krytycznym momencie, jeżeli chodzi o podjęcie decyzji, w jaki sposób skomunikujemy północą część województwa podlaskiego - poinformował Robert Tyszkiewicz, poseł Platformy Obywatelskiej.

- Najsensowniejszym i najkorzystniejszym dla rozwoju naszego województwa rozwiązaniem jest połączenie w standardzie drogi ekspresowej Suwałk, Augustowa, Suchowoli, Korycina i Białegostoku, czyli zbudowanie drogi Via Carpatia po trasie przebiegu drogi S-8. Proponowana obecnie trasa przebiegu przez Ełk i Knyszyn jest o ponad 30 kilometrów dłuższa i droższa, gdyż zakłada budowę estakady nad doliną Biebrzy w okolicy Goniądza - poinformował Robert Tyszkiewicz.

- Nie możemy pozwolić na to, by droga do Białegostoku wydłużyła się o 30 kilometrów. Dlatego rada miejska w Suwałkach wystosowała stanowisko, żeby Via Carpatia biegła przez Augustów i łączyła się z Via Baltica na węźle Raczki - poinformował Jacek Niedźwiedzki, wiceprzewodniczący rady miejskiej w Suwałkach.

Podczas konferencji przedstawiciele Młodych Demokratów zwrócili również uwagę na małą ilość połączeń autobusowych i kolejowych Suwałk z dużymi polskimi miastami.