Jury tegorocznych Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem O ZŁOTĄ PODKOWĘ PEGAZA przyznało aż dwie nagrody Grand Prix. W kategorii aktorów zawodowych statuetkę zdobył Mateusz Olszewski z Łodzi za znakomity spektakl „Novecento” na podstawie dramatu włoskiego pisarza Alessandro Baricco, natomiast w kategorii młodzieżowej – Katarzyna Dominiak ze Świnoujścia za spektakl „Z innej gliny”. Wśród wyróżnionych znalazły się dwie suwalczanki Paulina Cieraszko i Zofia Antonina Mackiewicz z Teatru Efemerycznego, działającego w SOK pod kierunkiem Jolanty Hinc-Mackiewicz.

PEGAZY PRZYZNANE

Mateusz Olszewski podbił serca jurorów opowieścią o fikcyjnym pianiście i kompozytorze obdarowanym niebywałym talentem. Novecento oficjalnie nie istniał dla świata, znaleziony jako niemowlę na statku spędził tam całe życie, kursując między Europą a Ameryką. Aktor sięgnął po wiele interesujących form i środków wyrazu scenicznego, był bardzo przekonywujący w swojej opowieści i prawdziwy. Wyjątkową szczerość i piękną osobowość pokazała Katarzyna Dominiak w monodramie „Z innej gliny” ukazującym epizody z życia Camille Claudel, genialnej francuskiej rzeźbiarki, żyjącej na przełomie XIX i XX wieku. Aktorka odbyła symboliczną podróż przez życie artystki, począwszy od jej barwnego i trudnego dzieciństwa, aż po gorzkie lata dojrzałości, pełne braku zrozumienia oraz trudów, których nie szczędziło patriarchalne środowisko mieszczańskie i męski monopol na uprawianie sztuki.

Jurorzy tegorocznych Spotkań: Wiesław Komasa (przewodniczący), Jan Zdziarski i Janusz Szymański zwrócili uwagę na dobry poziom prezentacji artystycznych. Podkreślili fakt, że scenariusze prezentowanych w Suwałkach spektakli zbudowane zostały w oparciu o wybitną literaturę, aktorzy sięgnęli bowiem po najlepsze dzieła, m.in.: Marqueza, Gombrowicza, Bułhakowa i Bogosiana. Nie szczędzili też pochwał kierowanych do organizatora festiwalu – Suwalskiego Ośrodka Kultury i Grażyny Filipowicz-Karp, dyrektora artystycznego festiwalu, za przygotowanie wydarzenia i stworzenie znakomitych warunków umożliwiających wykonawcom jak najlepsze zaprezentowanie spektakli. Specjalne słowa uznania 
i podziękowania otrzymał zespół techniczny. Zasugerowano również, aby z uwagi na liczną obecność wykonawców zza granicy zmienić formułę festiwalu na międzynarodową, co zdaniem jury podniesie prestiż i znaczenie imprezy.

Podczas tegorocznych Spotkań z Monodramem O ZŁOTĄ PODKOWĘ PEGAZA na scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury wystąpiło szesnastu monogramistów, utalentowanych amatorów i aktorów zawodowych z Polski, jak i zagranicy. W swoich spektaklach zmierzyli się z problemami nurtującymi ludzi od pokoleń – strachem przed samotnością, odizolowaniem i odrzuceniem, nieumiejętnością radzenia sobie z wyzwaniami, jakie stawia życie, lękami codzienności, potrzebą miłości i akceptacji, ale także pasji, która daje radość życia i spełnienie.

Miłośnicy niełatwej sztuki, jaką jest monodram, mogli także zobaczyć spektakle mistrzowskie w wykonaniu znanych i docenianych aktorów teatralnych i filmowych: inaugurujące festiwal „Różewiczogranie” z genialnym Wiesławem Komasą, który dosłownie zahipnotyzował publiczność rewelacyjnym przekazem tekstów Tadeusza Różewicza oraz zamykającą festiwal „Supermenkę” z Jowitą Budnik w roli głównej. W tym słodko-gorzkim przedstawieniu, podobnie jak w życiu dramat mieszał się z komedią, ironia z życzliwością, filozofia z banałem, a śmiech następował po płaczu i wściekłości.

Nagrodzeni podczas XIV Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”

Kategoria młodzieżowa

3 równorzędne Wyróżnienia

- Paulina Cieraszko za spektakl „Czego szukam” w reżyserii Jolanty Hinc-Mackiewicz

- Zofia Antonina Mackiewicz za spektakl „Wszystko będzie dobrze” w reżyserii Jolanty Hinc-Mackiewicz

- Alzbieta Kralova z Partizanskiej Lupcy za spektakl „Szecherezada” w reżyserii Jaroslava Janicka

III nagroda

Viktoria Anna Lesayova z Nitry za spektakl „Sto lat samotności” w reżyserii Maricy Siskovej

II nagrodę

Alica Cveckova z Nitry za spektakl „Salome” w reżyserii Maricy Siskovej

I nagrody nie przyznano

Grand Prix XIV Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza” 
w kategorii młodzieżowej

Katarzyna Dominiak ze Świnoujścia za spektakl „Z innej gliny” w reżyserii Anety Kruk

Nagroda w kategorii dorośli amatorzy

Patryk Pawelec z Lublina za spektakl „Tam i z powrotem” w reżyserii Urszuli Kostrzewy

Kategoria aktorzy zawodowi

3 równorzędne III nagrody

Angelica Olszewska z Warszawy za spektakl „O matko z córką” w reżyserii Mateusza Olszewskiego

Mirosław Wasiewicz z Kopca za spektakl „Za-Tem-Oceanem”  

Hubert Jarczak z Węgorzewa za spektakl „Sex prochy i rock & roll”

II nagroda

Vladimir Petrovs z Rezekne (Łotwa) za spektakl „Monolog”

I nagrody nie przyznano

Grand Prix XIV Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza” 
w kategorii aktorzy zawodowi

Mateusz Olszewski z Łodzi za spektakl „Novecento”

Nagrodę Instuktorską jury przyznało Marice Siskowej z Nitry (Słowacja) za reżyserię spektakli: „Salome” i „Sto lat samotności”.