„Twórczość przestrzenią wolności”, pod takim hasłem przebiegać będzie tegoroczna, siedemnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży Wigraszek.

Festiwal zainauguruje w poniedziałek, 18 czerwca, widowiskowa „Zuzia i przyjaciele” w wykonaniu zespołów działających w Suwalskim Ośrodku Kultury. W programie imprezy tradycyjnie znajdą się otwarte dla publiczności prezentacje konkursowe dziecięce i młodzieżowe, spektakle towarzyszące oraz Ulica i Plac Teatralny, czyli animacje artystyczne z udziałem aktorów i publiczności.

Festiwal z powodzeniem promuje amatorski świat teatrów dziecięcych i młodzieżowych z Polski oraz zagranicy. Dzięki wyjściu festiwalu z sal teatralnych w przestrzeń miasta, każdy przechodzień staje się widzem, a każdy widz częścią teatralnej rzeczywistości. Zapraszamy również na otwarte warsztaty prowadzone przez suwalskich artystów, plastyczne z Kariną Sosnowską i fotograficzne z Piotrem Kopciałem, których efekty pokażemy na plenerowej wystawie plastyczno-fotograficznej. Również zespoły konkursowe zaprezentują swoją własną wypowiedź na temat wolności twórczej podczas zdarzenia teatralnego „Ptaki – loty i nieloty”.

Już po uroczystym wręczeniu nagród Laureatom Festiwalu, które uświetni otwarcie plenerowej wystawy powarsztatowej, zobaczymy efektowny plenerowy „Cyrk bez przemocy” wrocławskiego Teatru Klinika Lalek. 

W jury tegorocznego festiwalu zasiadają dr Martyna Stepan-Dworakowska, wykładowca Akademii Teatralnej na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, ceniona autorka scenografii, kostiumów i interaktywnych aranżacji przestrzeni do spektakli lalkowych i dramatycznych w Polsce i w Czechach, Mariusz Orzełek, miłośnik i wieloletni praktyk teatru przedmiotu, twórca białostockiego Teatru pod Orzełkiem oraz Marek Kościółek, twórca autorskiego Teatru Krzyk z Maszewa.

Sprawdź program >>>