Suwalscy policjanci CBŚP wpadli na trop grupy obracającej suszem tytoniowym, który następnie trafiał do nielegalnych fabryk papierosów. Prokuratorzy postawili zarzuty 9 członkom grupy. Szacuje się, że skarb państwa na ich działalności stracił ponad 230 milionów złotych.

Z ustaleń policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji z Suwałk wykonujących czynności pod nadzorem podlaskiego Wydziału Prokuratury Krajowej wynika, że od pewnego czasu działała zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się obrotem suszem tytoniowym. Według ustaleń grupa działała od kwietnia 2014 roku do 21 sierpnia 2017 roku.

Członkowie grupy nabywali susz tytoniowy na Słowacji, w Polsce i Litwie, a następnie nie odprowadzając podatku, sprzedawali go nielegalnym fabrykom papierosów. Według ustaleń grupa działała od kwietnia 2014 roku do 21 sierpnia 2017 roku. W tym czasie prawdopodobnie dokonano nielegalnego obrotu suszem tytoniowym w ilości nie mniejszej niż 500 tysięcy kilogramów.

Wszystko wskazywało na to, że w nielegalną działalność może być zamieszanych wiele osób. Po zebraniu informacji, przeanalizowaniu mnóstwa materiałów i sprawdzeniu wielu wątków policjanci CBŚP zatrzymali cztery osoby, które w Podlaskim Wydziale Zamiejscowym Prokuratury Krajowej usłyszały zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także popełnienia przestępstw skarbowych.

Z ustaleń śledczych wynika, że na skutek działania zorganizowanej grupy przestępczej Skarb Państwa, mógł zostać narażony na uszczuplenie w podatku akcyzowym wielkiej wartości w wysokości blisko 230 milionów złotych.

Po wykonaniu czynności z udziałem podejrzanych wystosowano wniosek o zastosowanie tymczasowego środka zapobiegawczego. Sąd Rejonowy w Białymstoku aresztował zatrzymanych na okres trzech miesięcy.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.