Przemyt ponad 450 tysięcy paczek papierosów udaremnili w pobliżu polsko-litewskiej granicy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Budziska. Kontrabanda warta ponad 6 milionów złotych ukryta była w litewskim tirze, który zgodnie z dokumentami miał przewozić węgiel drzewny.

Funkcjonariusze pełniący służbę na drodze krajowej nr 8 zatrzymali do kontroli litewską ciężarówkę z naczepą. Zasiadający za kierownicą tira 63-letni Litwin twierdził, że wiezie w niej ładunek węgla drzewnego. Mundurowi postanowili jednak sprawdzić przewożony ładunek i podjęli decyzję o prześwietleniu rentgenowskim tira, a następnie o rewizji naczepy.

Podczas kontroli okazało się, że w naczepie, za dwiema paletami z deklarowanym towarem znajdują się palety z kartonami wypełnionymi białoruskimi papierosami. W sumie w litewskim tirze funkcjonariusze znaleźli ponad 450 tysięcy paczek papierosów. Gdyby zatrzymane wyroby tytoniowe zostały wprowadzone do sprzedaży straty Skarbu Państwa z tytułu utraconych podatków wyniosłyby 10 milionów złotych.

Funkcjonariusze wszczęli w sprawie przemytu postępowanie karne skarbowe. Kierowca tira został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Nielegalny towar trafił do magazynu, a ciężarówka na parking Oddziału Celnego w Suwałkach. Za tak duży przemyt grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.