Dwudziestu nielegalnych migrantów z Wietnamu zatrzymali funkcjonariusze podlaskiej Straży Granicznej i Służby Celno-Skarbowej. Cudzoziemców ciężarówką przewoził bezpaństwowiec na stałe mieszkający w Estonii.

Wczoraj (9 sierpnia) w Budzisku funkcjonariusze KAS z Budziska i Placówki SG w Rutce-Tartak zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy na estońskich tablicach rejestracyjnych. W trakcie wykonywanych czynności okazało się, że wewnątrz przestrzeni ładunkowej naczepy 53-letni kierowca przewozi 20 obywateli Wietnamu.

Jak ustalili funkcjonariusze Straży Granicznej 12 mężczyzn w wieku 14-38 lat oraz 8 kobiet w wieku 14-29 lat nie posiadało dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu w Polsce.

Za przekroczenie polsko-litewskiej granicy wbrew przepisom zostali zatrzymani. Po wykonaniu niezbędnych czynności z udziałem tłumacza w Placówce Straży Granicznej w Rutce Tartak obywatele Wietnamu będą przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji.

Kierowca został zatrzymany w związku z pomocnictwem i organizowaniem nielegalnego przekroczenia granicy obywatelom Wietnamu. Za popełniony czyn grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Od początku roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w sumie 70 nielegalnych migrantów.