Zarzuty usiłowania zabójstwa trzech funkcjonariuszy straży granicznej postawiła suwalska prokuratura jednemu z mężczyzn, który przewoził w busie nielegalne papierosy i staranował samochód strażników oraz stojącego za nim funkcjonariusza. W samochodach sprawców znajdowały się papierosy o wartości ponad 3,6 miliona złotych.

30 stycznia funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej realizując czynności służbowe na drodze z Suwałk do Olecka w miejscowości Orłowo, przystąpili do kontroli drogowej dwóch pojazdów marki Fiat Ducato na polskich tablicach rejestracyjnych. Kierowcy samochodów widząc patrol straży granicznej nie zareagowali na podawane sygnały do zatrzymania. By uniknąć kontroli zawrócili i oddalali się ze znaczną prędkością w kierunku Suwałk.

Funkcjonariusze udali się w pościg za uciekającymi autami. W okolicach miejscowości Orłowo powiadomiony współdziałający patrol straży granicznej podawał ponownie sygnały do zatrzymania. Kierowcy busów w dalszym ciągu nie reagowali. Pojazdy przejechały po kolczatce drogowej i staranowały oznakowany pojazd służbowy sstraży granicznej i stojącego za nim funkcjonariusza, który doznał bardzo poważnych obrażeń ciała. Został przewieziony do szpitala. Poszkodowany strażnik graniczny ma złamane prawe podudzie, pękniętą czaszkę i urazy jamy brzusznej.

Drugi samochód w wyniku podjętych działań zatrzymał się na poboczu.

Jak się okazało, w busach znajdowały się bardzo duże ilości papierosów bez polskich znaków akcyzy. W sumie w obu autach ujawniono blisko 270 tysięcy paczek papierosów o łącznej szacunkowej wartości ponad 3,6 miliona złotych. W trakcie oględzin obu pojazdów w podwoziach ujawniono specjalne skrytki z kolcami, które miały przebić opony ścigających je samochodów. Ujawniono również po dwa dodatkowe oryginalne komplety tablic rejestracyjnych (polskie i litewskie). Te umieszczone na samochodach były nieoryginalne.

Kierujący busami 49 i 51-letni obywatele Polski zostali zatrzymani. W miniony piątek Prokuratura Okręgowa w Suwałkach jednemu z mężczyzn postawiła zarzut usiłowania zabójstwa trzech funkcjonariuszy Straży Granicznej. Obaj mężczyźni usłyszeli również zarzuty dotyczące przewozu nielegalnych papierosów. Zostali tymczasowo aresztowani.