Od początku roku na drogach województwa podlaskiego zginęło 9 pieszych, co stanowi ponad 80% wszystkich śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Policjanci z suwalskiej drogówki postanowili przyjrzeć się więc zachowaniu pieszych i kierowców w pobliżu przejść dla pieszych. Okazało się, że większość ujawnionych wykroczeń popełnili przechodnie.

W środę (6 lutego) policjanci z suwalskiej zwracali szczególną uwagę na niezgodne z prawem zachowania pieszych oraz sprawdzali, jak zachowują się kierujący w pobliżu oznakowanych przejść dla pieszych.

- Niestety, tylko przez kilka godzin, mundurowi ujawnili 41 wykroczeń, z czego 30 popełnili piesi. Przewinienia pieszych polegały przeważnie na przechodzeniu przez jezdnię w miejscach niedozwolonych lub niestosowaniu się do sygnalizacji świetlnej, czy też braku elementów odblaskowych o zmierzchu, poza terenem zabudowanym. Kierujących z kolei na jeździe po chodniku, czy też wyprzedzaniu pojazdu na przejściu dla pieszych lub nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu, znajdującemu się na przejściu dla pieszych - poinformowała asp. szt. Eliza Sawko, oficer prasowy suwalskiej policji.

Policjanci przypominali pieszym o obowiązku noszenia poza obszarem zabudowanym po zmroku elementów odblaskowych. Funkcjonariusze zachęcali mieszkańców naszego miasta do noszenia odblasków także w terenie zabudowanym, co znacznie poprawia widoczność, a co za tym idzie - bezpieczeństwo pieszego.