Miasto Suwałki przygotowuje się do budowy Centrum opiekuńczo-mieszkalnego dla osób starszych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Obiekt przeznaczony będzie do całorocznego użytku, przez całą dobę. Szacowany koszt budowy to około 2,6 miliona złotych.

- Mamy już przygotowaną koncepcję i obecnie staramy się dofinansowanie tego zadania ze środków budżetu Państwa. Chcielibyśmy by obiekt powstał w sąsiedztwie DPS „Kalina” - informuje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

- Starzenie się społeczeństwa, wzrastająca z roku na rok liczba wydawanych orzeczeń o niepełnosprawności oraz różnorodność problemów z tym związanych sprawia, że grupa ta zajmuje ważne miejsce w polityce społecznej miasta. Dlatego też musimy stworzyć takie warunki by zadbać o tę grupę społeczną - argumentuje decyzję o budowie Centrum prezydent Suwałk.

W budynku zaplanowano część mieszkalną, w skład, której będą wchodzić dwa mieszkania dwupokojowe, każde o powierzani 30m2. Mieszkania te będą posiadały aneksy kuchenne, łazienkę, część dzienną z kanapą, stołem i sprzętem RTV oraz część sypialną z dwoma łóżkami i szafą. Przy czym w razie zaistnienia takiej potrzeby łóżka mogą być ustawione w oddzielnych pokojach. Obok mieszkań dwupokojowych funkcjonować będzie sześć mieszkań jednopokojowych (jednoosobowych) o powierzchni około 19m2 z łazienką i aneksem kuchennym.

Pozostała część budynku Centrum, o powierzchni około 184m2, tworzy tzw. część wspólną, w skład, której wchodzi m.in. część rehabilitacyjna, pomieszczenie pralni/ prasowalni, pomieszczenie wyciszenia i relaksu oraz gabinet pielęgniarsko - zabiegowy.

W budynku Centrum zaplanowano wyodrębnione, dla osób z zewnątrz, miejsce wyposażone w fotele i stoły, gdzie również osoby korzystające z zajęć będą mogły usiąść i odpocząć. W tym celu będzie mógł być również wykorzystany, zaplanowany taras zewnętrzny.

Jeżeli Miasto Suwałki otrzyma dofinansowanie na realizację tego zadania to budowa ruszy jeszcze w tym roku.