Na cmentarzu parafialnym przy ulicy Bakałarzewskiej powstał pomnik dzieci nienarodzonych. W poniedziałek odbędzie się jego odsłonięcie. Uroczystość zostanie połączona z kolejnym pochówkiem.

Suwałki o miasto położone w północno-wschodniej Polski w Województwie Podlaskim. Zamieszkuje je około siedemdziesiąt tysięcy mieszkańców. Jest to drugie co do wielkości miasto wojewódzkie. Suwałki często nazywane są Polskim Biegunem Zimna za sprawą niskich temperatur. Powstały one z osady założonej XVII wieku przez zakon kamedułów, która znajdowała się w klasztorze w Wigrach. Prawa miejskie Suwałki otrzymały w 1720 z rąk Augusta II Mocnego.


W ubiegłym roku dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Leszek Lewoc wyszedł z inicjatywą ustawienia pomnika w miejscu pochówków dzieci nienarodzonych. Za pośrednictwem portalu zrzutka.pl rozpoczął zbiórkę pieniędzy. Udało się zebrać blisko 12 tysięcy złotych.

Odsłonięcie pomnika odbędzie się w poniedziałek (18 maja). Uroczystość poprzedzi Msza Święta Pogrzebowa kolejnych 14 nienarodzonych dzieci odprawiona w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa) przy ulicy Kościuszki 58 o godzinie 15:00. Następnie na cmentarzu przy ulicy Bakałarzewskiej odbędzie się odsłonięcie pomnika oraz pochówek.

- Pogrzeb dzieci zmarłych przed narodzeniem spełnia potrójną rolę. Po pierwsze dzieci zmarłe na skutek poronienia mają swój grób, w pełnym tego słowa znaczeniu, po drugie jest to symboliczne miejsce modlitwy dla rodziców, którzy utracili dziecko dużo wcześniej i nie wiedzą co się z nim stało, po trzecie jest to forma zadumy dla osób, które nie są do końca przekonane o tym, że z człowiekiem mamy do czynienia od momentu poczęcia - poinformowała Leszek Lewoc, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Miasto Suwałki na własny koszt dokonuje pochówku dzieci zmarłych przed narodzeniem cztery razy w roku. Od 2016 roku w 17 zorganizowanych pochówkach godne miejsce na cmentarzu znalazło już 411 dzieci utraconych. Najbliższe pogrzeby odbędą się 18 maja, 18 września i 11 grudnia.

pomnik dzieci nienarodzonych suwalki 2

pomnik dzieci nienarodzonych suwalki 2

pomnik dzieci nienarodzonych suwalki 2