Prokuratura Okręgowa w Suwałkach skierowała akt oskarżenia przeciwko 35-letniemu Nigeryjczykowi oskarżonemu o dokonanie oszustw na szkodę 8 kobiet, od których wyłudził łącznie kwotę około 220 tysięcy złotych.

Do wykrycia tego procederu doszło, kiedy ów mężczyzna 3 czerwca ubiegłego roku trzykrotnie usiłował wypłacić z placówek bankowych na terenie Suwałk pieniądze w kwocie około 21 tysięcy dolarów z cudzego konta bankowego, posługując się sfałszowanym paszportem. Konto miało należeć do obywatela Ghany i za niego podszywał się mężczyzna. W dwóch bankach pospiesznie rezygnował i nerwowo opuszczał bank, gdy przedłużała się procedura weryfikacji z uwagi na wątpliwości co do prawdziwej tożsamości klienta. Przy trzeciej próbie mężczyzna został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji.

Gdy ustalono prawdziwe dane mężczyzny okazało się, że jest on Nigeryjczykiem mieszkającym na Litwie. Ponadto przy zatrzymanym ujawniono kartę bankomatową na dane trzeciego mężczyzny. Gdy sprawdzono historię rachunku bankowego przypisanego do tej karty ustalono, że wpływały tam wysokie kwoty pieniężne od ośmiu kobiet z różnych stron Polski.

W toku śledztwa kobiety zostały przesłuchane. Każda z nich zeznała, że za pośrednictwem portali społecznościowych i komunikatorów internetowych nawiązała znajomość z mężczyzną zza granicy. Za każdym razem mężczyźni podawali się za cudzoziemców i przedstawiali się innymi danymi osobowymi. W niektórych przypadkach podawali się za żołnierzy amerykańskich będących na misji w Afganistanie lub w Syrii, bądź za bankierów z Londynu.

Za każdym razem mężczyzna kontaktujący się z poszczególną kobietą rozwijał znajomość internetową, usiłował pozyskać zaufanie drugiej strony. Jednocześnie wprowadzał w błąd co do swojej rzekomo bardzo dobrej sytuacji majątkowej. Kontakty internetowe trwały nawet kilka miesięcy. Mężczyzna w paru przypadkach obiecał przyjazd do Polski i zamieszkanie wspólnie z kobietą.

Zawsze jednak w którymś momencie mężczyzna zwracał się o przekazanie mu określonej kwoty pieniędzy, pod różnym pretekstem. Miała to być na przykład pożyczka na leczenie wnuka, albo pożyczka na wyprowadzkę z kraju, gdzie mężczyzna przebywa. Albo mężczyzna obiecywał, że właśnie przesyła dużą sumę pieniędzy do kobiety lub inną wartościową przesyłkę i potrzebuje tylko pieniędzy na opłacenie tej przesyłki.

Gdy kobiety wpłacały pieniądze kontakt się urywał, albo pojawiały się żądania coraz większych sum pod różnymi pretekstami, np. że pojawiły się gdzieś w drodze nagłe komplikacje z przesyłką pocztową i potrzeba więcej pieniędzy, aby je usunąć.

Wprowadzone w błąd kobiety przekazywały mężczyźnie kwoty od 2.000 do nawet 120.000 złotych. Łącznie od wszystkich pokrzywdzonych wyłudzono około 220.000 złotych. Żadna z pokrzywdzonych nie pochodzi z Suwałk i okolic. Proceder ten trwał w pierwszej połowie 2019 roku.

Obywatelowi Nigerii w akcie oskarżenia zarzucono popełnienie przestępstwa usiłowania wyłudzenia poprzez próby wypłacenia pieniędzy z banku z cudzego konta oraz o dokonanie wspólnie z innymi osobami ośmiu oszustw na szkodę opisanych kobiet.

Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, a jeżeli sprawca popełnia kilka takich przestępstw w warunkach ciągu przestępstw kara może sięgnąć 12 lat pozbawienia wolności.

Nadal będą wykonywane czynności w celu ujęcia i pociągnięcia do odpowiedzialności pozostałych współsprawców opisanych oszustw.