WOSiR „Szelment” stanowi jedną z większych atrakcji naszego regionu. Zimą do dyspozycji są stoki narciarskie, natomiast latem kilometrowy wyciąg nart wodnych. Wkrótce jednak ośrodek może zostać zamknięty. Takie głosy pojawiły się na ostatniej sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego.

W piątek (27 kwietnia) odbyła się nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Podlaskiego dotycząca zmian w budżecie. Jednym z punktów było przekazanie Wojewódzkiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji „Szelment” 700 tysięcy złotych. Wzbudziło to jednak duże kontrowersje i większość radnych zdecydowała o tym, by nie wesprzeć ośrodka.

- Czyżby samorząd województwa nie chciał już finansować sportu i rekreacji. Ja nie rozumiem takiego zachowania. Przecież my musimy rozwijać sport i rekreację - powiedział Andrzej Koronkiewicz, Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego.

- Uważamy, że dofinansowanie spółki jest pilne. To nie jest jednorazowa sprawa. Ten projekt dofinansowania jest co roku, więc wszyscy radni byli świadomi, że taka konieczność zajdzie – powiedział Jerzy Leszczyński Marszałek Województwa Podlaskiego.

- Oczywiście, trzeba dyskutować, czy ten ośrodek funkcjonuje dobrze, czy źle i jakie zmiany należy wprowadzić. Na następnej sesji przedstawimy konkretna propozycje, w którym kierunku ośrodek powinien się rozwijać. Alternatywą jest też sprzedaż ośrodka, co moim zdaniem było najgorszym rozwiązaniem. Dzisiaj musimy go dokapitalizować, aby mógł normalnie funkcjonować. Chodzi między innymi o wypłatę wynagrodzeń dla pracowników - dodał Jerzy Leszczyński Marszałek Województwa Podlaskiego.

- Ośrodek jest jednostką samorządu województwa, za której funkcjonowanie jako sejmik odpowiadamy. Jeżeli zostawimy przekazanie dotacji do majowej sesji sejmiku, może okazać się, że będziemy musieli ograniczyć działalność ośrodka, na przykład poprzez ograniczenie stanu zatrudnienia, albo z dniem 1 maja zamknąć ośrodek, gdyż nie ma funduszy na jego funkcjonowanie. Są jeszcze do opłacenia faktury za zrealizowane zadania w poprzednich miesiącach. To nie są pieniądze na nagrody i premie, jak to było w innych instytucjach - powiedział Bogdan Dyjuk, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Za tym, by nie przekazać WOSiR Szelment dotacji zdecydowało 11 radnych. 10 radnych było za przekazaniem 700 tysięcy złotych, a jeden wstrzymał się od głosu.