Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Paliatywnej ma już 20 lat. Wczoraj z tej okazji odbyła się uroczystość, w której wzięli udział pracownicy hospicjum oraz suwalscy samorządowcy.
W 1993 roku w Suwałkach utworzono Towarzystwo Opieki Hospicyjnej/Paliatywnej. Celem organizacji było niesienie pomocy medycznej, socjalnej i psychologicznej osobom znajdującym się w terminalnym okresie choroby nowotworowej. Pracownicy medyczni wykonywali swoją pracę na zasadach wolontariatu.
W związku z dużymi kłopotami finansowymi 1 stycznia 1996 roku postanowiono przekształcić Towarzystwo w Wojewódzki Zespół Opieki Paliatywnej podlegający Wojewodzie Suwalskiemu. Zapewniało to możliwość korzystania z budżetu wojewody oraz wykonywanie systematycznej opieki medycznej na rzecz chorych. Wojewódzki Zespół Opieki Paliatywnej prawie jednocześnie z chwilą powstania utworzył terenowe oddziały w Giżycku oraz w Piszu. Pozwoliło to na objęcie domową opieką paliatywną większej części byłego województwa suwalskiego.
W związku z wejściem w życie ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym oraz powstaniem Kas Chorych zaistniała konieczność przekształcenia WZOP w Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Paliatywnej w Suwałkach. 20 września 1998 roku podległy Wojewodzie Suwalskiemu, natomiast z chwilą utworzenia nowego podziału administracyjnego Zakład stał się jednostką organizacyjną Województwa Podlaskiego.
W 2000 roku usamodzielnił się terenowy oddział domowej opieki paliatywnej w Piszu i utworzono terenowy oddział w Augustowie. Natomiast w 2002 roku usamodzielnił się terenowy oddział w Giżycku.
Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk zadeklarował dalszą pomoc ze strony suwalskiego samorządu we wspieraniu działalności hospicjum. – Bardzo istotne jest, że w dobie starzejącego się społeczeństwa nie tylko polskiego, ale i europejskiego są miejsca i ludzie, którzy niosą pomoc dla człowieka, który jej potrzebuje – mówił prezydent Suwałk. – Gratuluję Państwu tak pięknego jubileuszu – dodał Czesław Renkiewicz.