W porządku obrad najbliższej sesji rady miejskiej w Suwałkach, która odbędzie się jutro (26 kwietnia), znalazły się dwa punkty dotyczące stanowisk związanych ze św. Janem Pawłem II.
Jedno stanowisko zgłosili radni Prawa i Sprawiedliwości już przed poprzednią sesją rady miejskiej. Podczas obrad zdecydowano jednak o przełożeniu procedowania wniosku na najbliższą sesję.
18 kwietnia swoje stanowisko przedstawił również klub radnych „Suwałki Przyszłości”. Oznacza to, że na najbliższej sesji rady miejskiej, która odbędzie się jutro (26 kwietnia), radni pochylą się nad dwoma stanowiskami.
Poniżej prezentujemy treść obu stanowisk.
Stanowisko przekazane przez radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości:
W imieniu własnym i społeczności naszego miasta wyrażamy kategoryczny sprzeciw wobec haniebnych ataków medialnych i politycznych, które mają na celu podważenie autorytetu świętego Jana Pawła II. Uważamy, że takie działanie jest niegodziwością zasługującą na zdecydowane potępienie. Nie chcemy i nie zamierzamy milczeć w tak istotnej i fundamentalnej dla naszej tożsamości sprawie. Dlatego też nie możemy być obojętni, tym bardziej, iż w dowód wdzięczności i pamięci zbudowaliśmy pomnik Papieża w naszym mieście. Stał się on nie tylko nieodłącznym elementem krajobrazu Suwałk, ale przede wszystkim świadectwem pokoleń i symbolem wartości, wśród których naczelną jest miłość do Boga i ludzi. Obrona dobrego imienia Jana Pawła II jest naszym obowiązkiem i prawem.
Stanowisko przekazane przez radnych z klubu „Suwałki Przyszłości”:
W imieniu suwalskiego samorządu apelujemy do wszystkich uczestników życia publicznego o poszanowanie godności osoby Świętego Jana Pawła II.
Dziedzictwo Wielkiego Polaka, jednego z najwybitniejszych papieży i prawdziwego pasterza Kościoła Rzymskokatolickiego, jest niepodważalne i stanowi wartość dla polskiego narodu oraz tworzy naszą tożsamość. Jesteśmy świadomi i przekonani o roli pontyfikatu Papieża Polaka w kształtowaniu historii Polski, Europy i Świata. Dlatego też w świetle ostatnich wydarzeń wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec wykorzystywania wizerunku Świętego Jana Pawła II jako elementu debat i sporów politycznych oraz innych negatywnych działań podejmowanych przez uczestników życia publicznego.
Jednocześnie jesteśmy przekonani, iż pogłębione badania historyków pozwolą wyjaśnić
wszelkie wątpliwości i ustrzec administrację kościelną przed podobnymi błędami zaniechania w przyszłości.