W tym miesiącu zostanie zwołana nadzwyczajna sesja suwalskiej rady miasta. Prezydent Suwałk chce, aby radni pochylili się nad stanowiskiem w sprawie sytuacji gospodarczej Przesmyku Suwalskiego.
Poniżej publikujemy treść projektu stanowiska:
Rada Miejska w Suwałkach wyraża zaniepokojenie sytuacją społeczno-gospodarczą Suwałk wynikającą z kryzysu gospodarczego wywołanego wojną na Ukrainie oraz niekorzystnymi zmianami dla naszego miasta wprowadzonymi przepisami ustawy z dnia 10 maja 2018r. o wspieraniu nowych inwestycji i apeluję do Polskiego Rządu o wprowadzenie stosownych zmian w przepisach prawa i instrumentów, które zahamują lub ograniczą negatywne zjawiska występujące w rozwoju gospodarczym Suwałk.
Po wprowadzeniu w 2018r. zmian w przepisach związanych ze wsparciem nowych inwestycji i określeniem zasad udzielania pomocy publicznej przedsiębiorcom na realizacje nowych inwestycji oraz niezakwalifikowaniem Suwałk do grupy średnich miast tracących funkcję społeczno-gospodarcze nastąpiło zahamowanie inwestycji w Podstrefie Suwałki Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Po zmianie przepisów, czyli w latach 2018-2023 Zarząd Strefy wydał tylko 6 decyzji o wsparciu dla 3 przedsiębiorców, którzy zdeklarowali głównie reinwestycje i utworzenie zaledwie 17 miejsc pracy. Natomiast w samym 2022r. nastąpiło zmniejszenie zatrudnieni w firmach działających w suwalskiej podstrefie o 112 pracowników.
Ustalone w przepisach prawa progi inwestycyjne (kryteria ilościowe) uprawniające do ulg podatkowych dla Suwałk są najwyższe w całym regionie Polski północno-wschodniej i nawet wyższe niż w stolicy regionu Białymstoku. Sytuacja ta spowodowała, iż po 2018r. Suwałki utraciły konkurencyjność gospodarczą, co przejawia się brakiem realizacji nowych inwestycji. Coraz więcej obiektów – hal przemysłowych stoi pustych z informacją o ich sprzedaży lub dzierżawie. Efektem tego jest zmniejszenie zatrudnienia oraz wzrost stopy bezrobocia.
Obecna sytuacja geopolityczna związana z wojną na Ukrainie, zamknięcie granic z
Białorusią i Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej skutkujące brakiem wymiany handlowej a także nagłośnienie przez światowe i europejskie media zagrożeń występujących w tzw. Przesmyku Suwalskim spowodowały dalsze negatywne skutki w rozwoju społeczno-gospodarczym Suwałk. Oprócz zaniechania przez przedsiębiorców nowych działań inwestycyjnych zauważane jest także zmniejszenie ruchu turystycznego na Suwalszczyźnie.
Jako samorząd doceniamy szczególną troską Rządu w zakresie poprawy bezpieczeństwa tego regionu. Pozytywne decyzje dotyczące wzmocnienia suwalskiej jednostki wojskowej i tworzenia w regionie nowych jednostek są jednak dla biznesu sygnałem negatywnym. Utwierdza to ich obawy w zakresie zwiększonego ryzyka inwestycyjnego w tym regionie. Dlatego też bardzo pożądane byłoby wprowadzenie przez Rząd specjalnych rozwiązań zachęcających do inwestowania w Przesmyku Suwalskim.
Jako pozytywne działanie Rządu w tym zakresie można wskazać przyznanie miastu Suwałki z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu dotacji na kwotę 48,3 mln zł z przeznaczeniem na rozbudowę i modernizacje układu drogowego i uzbrojenie terenów inwestycyjnych w strefie przemysłowej o powierzchni ok. 60 ha. Ważne jest jednak to żeby na tym obszarze pojawili się nowi inwestorzy. Do tego niezbędne jest wprowadzenie zmian w zasadach uzyskiwania ulg podatkowych poprzez obniżenie progów inwestycyjnych (kryteriów ilościowych) dla miasta Suwałki i powiatu suwalskiego poprzez zmianę rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2022r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizacje nowych inwestycji.
Rada Miejska w Suwałkach wnosi do Rządu o zmianę powyższego rozporządzenia i ustalenie dla miasta Suwałki i powiatu suwalskiego takich samych progów inwestycyjnych uprawniających do uzyskania pomocy publicznej jak dla miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Formułując ten postulat Rada Miejska w Suwałkach ma nadzieję, iż specyfika i szczególna sytuacja obszaru Przesmyku Suwalskiego będzie podstawą i uzasadnieniem do wprowadzenia tych zmian i uzyska wsparcie ze strony Pana Premiera i Polskiego Rządu.