Już jutro po raz kolejny ulice Patli i Witosa zamienią się w jarmark. Wszystko za sprawą Kaziuków Suwalskich, na których swoje wyroby zaprezentują wystawcy z Suwalszczyzny, a także Litwy.
Kaziuk Suwalski, czyli „jarmark odpustowy w nowomiejskich realiach” wywodzi się ze wspólnej dla Polski i Litwy tradycji uczczenia Świętego Kazimierza, patrona Metropolii Wileńskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego, której Suwalszczyzna była częścią do 1795 r. Choć współczesny kiermasz ma charakter bardziej wielkomiejski, to mimo upływu czasu nie zatracił swego kolorytu. Podobnie jak w Wilnie, również w Suwałkach organizowany jest przy parafii pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza.
Tradycyjnie na kiermaszu można będzie kupić rękodzieło ludowe zarówno z Suwalszczyzny, jak i będące dziełem litewskich twórców, specjalnie na ten dzień zapraszanych do Suwałk. Ulice Patli i fragment ulicy Witosa w pobliżu kościoła św. Kazimierza Królewicza zapełnią się kolorowymi kramami, na których prezentowane będą oryginalne wyroby na każdy gust: od wzbudzających zachwyt urokliwych drobiazgów do prawdziwych dzieł sztuki, od tradycyjnych wyrobów rzemieślniczych z Suwalszczyzny i Litwy do współczesnego designu. Poza tym odwiedzających czeka prawdziwa feeria smaków: od domowym sposobem wypiekanych chlebów i mięsiwa, przez produkty mleczne, miody, zioła i słodycze, po lokalne piwa, nalewki i tradycyjny kwas chlebowy. Mało kto wychodzi bez pięknej wielkanocnej palmy, koszyka na święconkę, czy ręcznie rzeźbionych przyborów kuchennych oraz obowiązkowych pisanek.
Kaziuk Suwalski Program
Godz. 9.00-10.00 – Msza Św. inaugurująca XXIV Kaziuk Suwalski z oprawą muzyczną Chóru PRIMO pod dyrekcją Monika Brezgieł
Godz. 11.00 – Msza św. z oprawą muzyczną Zespołu Ludowego „Pogranicze” z Szypliszk
Scena plenerowa ul. Patli:
Godz. 10.15 – uroczyste otwarcie XXIV Kaziuka Suwalskiego
Godz. 10.30-14.30 – występy zespołów ludowych i tradycyjnych Suwalszczyzny:
- solistka Ewa Kuprewicz z Żywej Wody
- solistka Janina Chmielewska z Przerośli
- „Sūduva” z Suwałk
- „Ancyjas” z Suwałk
- „Nachodne” z Sejn
- „Wigranie” ze Starego Folwarku
- „Uwrocie” z Suwałk
- „Modry Len” z Nowinki
- „Przeroślaki” z Przerośli
- „Znaroku” z Przerośli
- „Jezioranki” z Wiżajn
- „Szuwarki” z Wiżajn
- „Rospuda” z Filipowa
- „Onegdaj” z Filipowa
- „Pogranicze” z Szypliszk
- „Szeszupa” z Rutki Tartak
- „Szeszupiaki” z Rutki Tartak