Rada Miejska w Suwałkach przyjęła stanowisko w sprawie utrzymania „Roty” i twórczości Marii Konopnickiej w nauczaniu w polskich szkołach.
Ministerstwo Edukacji Narodowej nosi się z zamiarem usunięcia twórczości Marii
Konopnickiej z listy lektur w polskich szkołach ponadpodstawowych. W prekonsultacjach zmian w podstawie programowej języka polskiego w liceach i technikach, MEN zaproponowało wykreślenie „Wyboru wierszy” Marii Konopnickiej z listy lektur uzupełniających. Powyższy zamiar wywołał niezadowolenie wśród mieszkańców Suwałk.
Wczoraj (27 marca) radni rady miejskiej przyjęli stanowisko w sprawie utrzymania „Roty” i twórczości Marii Konopnickiej w nauczaniu w polskich szkołach. Poniżej publikujemy treść stanowiska:
Rada Miejska w Suwałkach w trosce o wychowanie młodego pokolenia w duchu
patriotyzmu i miłości do ojczyzny udziela pełnego poparcia wszystkim działaniom podejmowanym na rzecz zapewnienia obecności twórczości Marii Konopnickiej w programach szkolnych.
Rada wnioskuje do Ministra Edukacji Narodowej o wycofanie się z zamiaru wykreślenia twórczości M. Konopnickiej z podstawy programowej oraz bezwzględne zachowanie w niej utworu „Rota”.
Opublikowany w 1908 r. wiersz „Rota” jest także pieśnią powstałą pod wpływem oburzenia prześladowaniami polskości i chęcią podniesienia ducha narodowego w Polakach przechodzących ciężkie chwile. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości „Rota” była obok Mazurka Dąbrowskiego, utworem najczęściej wykonywanym na zgromadzeniach patriotycznych Polaków, który jednoczył Naród.