Po ostatniej sesji Rady Miejskiej w Suwałkach w przestrzeni publicznej rozgorzał temat kontenerów na odzież należących do Polskiego Czerwonego Krzyża i nieporządku wokół nich. W związku z publikacjami medialnymi dotyczącymi problemu, dyrektor Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża wydała stanowisko w tej sprawie.
Poniżej publikujemy treść stanowiska:
W Suwałkach do tej pory były rozstawione 73 kontenery na tekstylia: 19 na terenach należących do Miasta Suwałki, pozostałe 54 na gruntach należących do spółdzielni mieszkaniowych. Co istotne, problemy z bałaganem były zgłaszane wyłącznie w lokalizacjach Miasta Suwałki. Nie było takich dotyczących kontenerów stojących na terenach spółdzielni mieszkaniowych. Warto dodać, że Polski Czerwony Krzyż płacił Miastu Suwałki za dzierżawę terenu, na którym stoją pojemniki na odzież.
Kontenery PCK stoją niemal w każdej większej miejscowości województwa podlaskiego. Incydentalnie otrzymujemy zgłoszenia o nieporządku wokół nich. Skala zgłoszeń z Suwałk jest jednak ponad przeciętną. Największą bolączką jest pozostawianie pod pojemnikami, a nie w pojemnikach odzieży oraz praktyka lokalnych sklepów i second-handów, które, wg posiadanych przez nas informacji, przywożą pod kontenery w hurtowych ilościach rzeczy właściwie nienadające się do dalszego użytku.
Do tej pory reagowaliśmy na wszystkie zgłoszenia z terenu Suwałk, lecz przerosły one nasze możliwości logistyczne. W związku z tym, po ostatniej rozmowie z komendantem Straży Miejskiej w Suwałkach panem Grzegorzem Kosińskim, Podlaski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Białymstoku w dniu 24 września 2024 r. wypowiedział umowę na dzierżawę terenów.
Przy okazji apelujemy do wszystkich, którzy myślą o przekazaniu tekstyliów PCK. Przede wszystkim sprawdźmy, czy kontener jest jeszcze w stanie pomieścić przygotowane przez nas rzeczy. Jeśli tak, wrzućmy je do środka: nie pozostawiajmy ich obok – deszcz czy śnieg spowodują, że tekstyliów nie będzie można wykorzystać ponownie w żaden sposób. Jeśli kontener jest pełny, zanieśmy nasze rzeczy do innego albo przekażmy naszą darowiznę za kilka dni. Nie pozostawiajmy przy kontenerach wielkogabarytowych przedmiotów czy śmieci, co niestety też się zdarza. Jeśli chcemy przekazać na cele dobroczynne duże przedmioty, należy skontaktować się z lokalnym oddziałem PCK w celu ustalenia, czy trafią one w potrzeby naszych beneficjentów. I co najważniejsze, wrzucając tekstylia do pojemników, wspieramy działalność PCK m.in. skierowaną do dzieci i osób z niepełnosprawnościami.
Korzystając z okazji składamy serdeczne podziękowanie za przekazane naszemu Stowarzyszeniu darowizny.
W imieniu Podlaskiego Oddziału Okręgowego
Polskiego Czerwonego Krzyża
Dyrektor Elżbieta Paszkowska