Radny dr Jarosław Schabieński złożył do prezydenta Suwałk interpelację dotyczącą nieścisłości treści tablic informacyjnych kierujących do mogił polskich patriotów w Lesie Szwajcarskim.
Na przedłużeniu ulicy Mikołaja Reja w Lesie Szwajcarskim znajdują się dwie zbiorowe mogiły, upamiętniające ofiary niemieckich egzekucji z lat 1940 i 1944. Pierwsza mogiła zawiera szczątki członków Tymczasowej Rady Ziemi Suwalskiej, rozstrzelanych w 1940 roku, a druga – ofiary egzekucji z 1944 roku.
Jak wskazuje radny Jarosław Schabieński, treści tablic informacyjnych umieszczonych przy drodze prowadzącej do mogił są nieprecyzyjne i mogą wprowadzać w błąd.
– Ich treść w jednym i drugim przypadku brzmi „Zbiorowa mogiła z czasów II wojny światowej”. Można więc założyć, że to na przykład mogiła wojenna poległych żołnierzy – polskich, sowieckich czy niemieckich, albo jakakolwiek inna np. ofiar bombardowania czy zarazy. Nie jest wskazane, że to polskie ofiary niemieckiej egzekucji – poinformował radny Jarosław Schabieński.
– Mogiły znajdują się w lesie, 100-200 metrów od drogi, i nie każdy z licznych pieszych i rowerzystów poruszających się tą drogą podejdzie do nich, aby dowiedzieć się jak jest w istocie. Co więcej, taka treść tabliczki informacyjnej może ich wręcz zniechęcać – dodał Jarosław Schabieński.
Radny zaapelował do prezydenta Suwałk o skorygowanie treści tablic informacyjnych tak, aby były zgodne z prawdą historyczną i jednoznacznie wskazywały, że są to mogiły polskich patriotów – ofiar niemieckich egzekucji. Radny sugeruje, by wzorem mogły być tablice informacyjne stosowane w innych miejscach pamięci narodowej, które w sposób precyzyjny i godny informują o tragicznej historii spoczywających tam osób.
Jarosław Schabieński zawnioskował, by treść tabliczek informacyjnych zostały zmienione na „Zbiorowa mogiła Polaków – ofiar niemieckiej egzekucji z 1 kwietnia 1944 r.” i „Zbiorowa mogiła Polaków – ofiar niemieckiej egzekucji z 26 kwietnia 1940 r.”