Suwałki liderem przejrzystości i dialogu

Suwałki znalazły się w gronie 25% najlepiej ocenianych samorządów w Polsce pod względem jakości codziennej demokracji lokalnej. W najnowszym badaniu Fundacji im. Stefana Batorego „Indeks codziennej demokracji lokalnej” miasto uzyskało wysoki wynik 67 punktów, co plasuje je w najwyższym czwartym kwartylu zestawienia obejmującego wszystkie polskie gminy.

Największym sukcesem naszego miasta jest uzyskanie maksymalnej noty 100 punktów w kategorii transparentności. Oznacza to, że miasto wzorcowo realizuje standardy udostępniania informacji publicznej, w tym m.in. projektów uchwał, nagrań z sesji rady oraz raportów z konsultacji społecznych.

Według raportu miasto wyróżnia się także wyjątkową otwartością na dialog, zdobywając w tej kategorii 60 punktów, co jest wynikiem ponad dwukrotnie wyższym od średniej krajowej wynoszącej 27 punktów. Eksperci docenili m.in. funkcjonowanie w Suwałkach nieobowiązkowych ciał doradczych tj. rady seniorów czy młodzieżowej rady miasta oraz fakt, że radni prowadzą regularne dyżury dla mieszkańców. Suwałki otrzymały również maksymalną liczbę punktów za intensywność procesów konsultacyjnych.

W obszarze aktywności mieszkańców Suwałki uzyskały 57 punktów, znacząco wyprzedzając średnią dla miast tej wielkości. Wysoka ocena w tym wymiarze wynika z aktywnego korzystania przez mieszkańców z narzędzi takich jak Suwalski Budżet Obywatelski oraz zgłaszanie wniosków w ramach inicjatywy lokalnej.

– Tak wysoka pozycja Suwałk w raporcie potwierdza, że samorząd kładzie duży nacisk na włączanie mieszkańców w procesy decyzyjne i dba o przejrzystość swoich działań. Uzyskane dane stanowią dowód na to, że miasto z powodzeniem realizuje ideę samorządności, w której partycypacja mieszkańców jest „tlenem” dla sprawnego funkcjonowania całego miasta. Dziękuję Suwalczanom za to, że tak aktywnie włączają się w życie naszego miasta – poinformował Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.