1,5 tony śmieci, to efekt tegorocznej akcji „Sprzątanie Świata z Wigierskim Parkiem Narodowym”, która odbyła się pod hasłem przewodnim „Wyprawa – poprawa”. W akcji wzięło udział około 900 osób, w tym przedszkolaki, uczniowie suwalskich szkół oraz osadzeni z Aresztu Śledczego w Suwałkach.
Sprzątanie Świata Wigierski Park Narodowy na swoim terenie zorganizował już 22 raz, a „śmieciowy” wynik wskazuje, że nauka nie poszła w las – jeszcze 5 lat temu zbierano 3,5 tony śmieci. Obecnie śmieci jest zdecydowanie mniej, jest to niewątpliwie efekt wieloletniej edukacji w tym zakresie. Miło jest nam, że ma w tym swój udział również Areszt Śledczy w Suwałkach.
Wigierski Park Narodowy zapewnił przewodników, worki, rękawiczki oraz duży kontener dla osadzonych z z suwalskiego aresztu, którzy w tym roku oczyszczali brzegi jeziora Wigry z pozostałości po postawionych tam na dziko domkach letniskowych. Pracy było dużo, ale i satysfakcja wielka z wyników działań. Na zakończenie akcji był czas na odpoczynek przy ognisku oraz pieczone kiełbaski, przygotowane przez organizatorów.
Ogółem w akcjach o charakterze ekologicznym w 2015 roku, wzięło udział ponad 20 osadzonych, którzy aktywnie zaangażowali się w sprzątanie rzeki Rospuda, terenu Klubu Wodnego Hańcza, gminnej plaży w Starym Folwarku oraz Raczkach, obszaru Wigierskiego Parku Narodowego.
fot.: Sławomir Rafalski