Rzecznik dyscyplinarny zajmie się sprawą ewentualnego naruszenia procedur przez sędziego, który wyznaczył odległy termin przesłuchania 14-latki pokrzywdzonej przez mężczyznę, który groził jej bronią i chciał siłą zaciągnąć do mieszkania.

Do 14-latki spacerującej z psem podszedł mężczyzna i przyłożył do jej brzucha pistolet. Próbował zmusić dziewczynę, żeby z nim poszła. Sytuację tą zauważył jeden z przechodniów. Dzięki jego interwencji napastnik przestraszył się i uciekł do jednego z bloków.

Prokuratura postawiła mężczyźnie zarzut stosowania gróźb i przemocy wobec 14-latki. We wtorek 16 stycznia skierowała do sądu wniosek o przesłuchanie nastolatki. Po losowaniu sędziego, wyznaczono termin dopiero na 26 stycznia.

Prezes Sądu Rejonowego w Suwałkach zwołała Kolegium Sądu Okręgowego, które jednogłośnie postanowiło skierować sprawę sędziego do rzecznika dyscyplinarnego. Ma on dokonać oceny zachowania sędziego referenta pod kątem ewentualnego przewinienia służbowego polegającego na naruszeniu przepisów regulaminu urzędowania sądów powszechnych, w zakresie procedowania w sprawach pilnych.