Zmęczenie, ból, samotność, zdanie wyłącznie na własne siły i wiele kilometrów przemyśleń. Już po raz drugi z Suwałk wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. Tym razem organizatorzy przygotowali pięć tras - od 35 do 56 kilometrów.

Nawet 100 tysięcy pątników w 20 krajach weźmie w tym roku udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Nocą, w milczeniu i samotności każdy z nich przejdzie pieszo jedną z kilkuset tras. Z Suwałk pątnicy wyruszą w pięć z nich - 56-kilometrową do Kalwarii na Litwie, 44-kilometrową do Augustowa, 35-kilometrową do Studziennicznej, 45-kilometrowe do Wiżajn lub Wigier.

Suwalsko-Augustowska Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpocznie się 16 marca Mszą Świętą o godzinie 21:00 w Konkatedrze św. Aleksandra. Następnie każdy w swoim tempie, indywidualnie i w milczeniu wyruszy na wybrany przez siebie szklak.

- Ekstremalna Droga Krzyżowa ma formę rajdu terenowego, gdzie uczestnik otrzymuję mapę i rozważania 14 stacji męki Jezusa. Podczas EDK oprócz oczywistych stanów fizycznych - doświadczenia bólu, zmęczenia, słabości, ćwiczymy naszego ducha do otwartości na Boga i Jego plan dla naszego życia. Dla wielu uczestników jest to zwrot w przeżywaniu swojego człowieczeństwa - przez pryzmat wiary - informują organizatorzy.

Aby zapisać się wystarczy wejść na www.edk.org.pl, wybrać nasz rejon i zarejestrować się. W dniu Ekstremalnej Drogi Krzyżowej od godziny 20:00 w salce parafialnej przy Konkatedrze Św. Aleksandra będzie można odebrać pakiet startowy. Nie jest on jednak wymagany, by wyruszyć w drogę krzyżową.

- Obecnie mamy zarejestrowanych już ponad 100 osób, które wyruszą z Suwałk w Ekstremalną Drogę Krzyżową - powiedział Mariusz Nowak, jeden z organizatorów.