6 marca minęła 92. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy. Z tej okazji władze Suwałk postanowiły zorganizować w naszym mieście specjalne wydarzenia.

Wydarzenia z okazji 92. rocznicy urodzin Andrzeja Wajdy odbędą się 14 i 15 marca. Swoją obecność zapowiedziała żona artysty Krystyna Zachwatowicz-Wajda.

- Pani Krystyna Zachwatowicz-Wajda jest bardzo życzliwie nastawiona do naszego miasta - miejsca urodzenia Pana Andrzeja Wajdy. My jako suwalczanie chcemy uczcić 92. rocznicę urodzin wielkiego reżysera, artysty, laureata wielu nagród - powiedziała Ewa Sidorek, zastępca prezydenta Suwałk.

W ramach obchodów urodzin władze Suwałk zaplanowały projekcje filmów i spotkania autorskie. W najbliższą środę 14 marca o godzinie 18:00 w sali kameralnej Suwalskiego Ośrodka Kultury odbędzie się projekcja fragmentów filmu ,,Katyń” Andrzeja Wajdy i filmu dokumentalnego Marka Brodzkiego ,,Szabla Mojego Ojca”.

Dzień później, w czwartek 15 marca o godzinie 14:00 Krystyna Zachwatowicz-Wajda będzie gościła na ulicy Andrzeja Wajdy w Suwałkach. Przypomnijmy, że na ostatniej sesji suwalskiej Rady Miejskiej radni na wniosek prezydenta Suwałk, przyjęli projekt uchwały w sprawie nadania imienia Andrzeja Wajdy nowej ulicy prowadzącej od ulicy Mickiewicza do nowo budowanych Bulwarów nad Czarną Hańczą.

Tego samego dnia o godzinie 17:30 w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej odbędzie się spotkanie z autorami książki ,,Andrzej i Krystyna. Późne Obowiązki” - Witoldem Beresiem i Krzysztofem Burnetko.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.