W piątek odbył się Miejski Finał Ogólnopolskiego Turnieju Debat Oksfordzkich ”DeBBaty”. W finale zmierzyli się uczniowie z czterech suwalskich liceów. Turniej wygrała reprezentacja I Liceum Ogólnokształcącego, a najlepszym mówcą debaty został Marcin Urbanowicz.

W Miejskim Finale zmierzyły się czteroosobowe reprezentacje czterech suwalskich liceów - I LO, II LO, III LO i VII LO wyłonione w eliminacjach wewnątrzszkolnych. W ramach projektu “DeBBaty” młodzi debatanci zostali przeszkoleni w zakresie wystąpień publicznych przez Michała Kruszyńskiego, Prezesa Fundacji “Nowy Głos” oraz przez Piotra Wasilewskiego, Przewodniczącego Rady Dzieci i Młodzieży RP przy Ministrze Edukacji Narodowej.

Po wewnątrzszkolnych eliminacjach, w których debatowało już 60 suwalskich licealistów, wyłoniono reprezentacje każdego z liceów. I LO reprezentowali - Kacper Achramowicz, Rafał Wysocki, Patryk Podbielski i Marcin Urbanowicz, II LO - Sylwia Berus, Artur Szczepkowski, Agata Kowalewski, Krzysztof Burba, III LO - Patryk Nowel, Bartosz Minkiewicz, Karolina Skarżyńska, Konrad Kimera, Szymon Podziewski, natomiast VII LO - Angela Kleszczewska, Aleksandra Niedźwiedzka, Zofia Antonina Mackiewicz, Oliwia Półtorak.

Podczas Finału Miejskiego licealiści debatowali na trzy tematy. Tezami tegorocznej edycji w półfinałach w Suwałkach były:„Media społecznościowe raczej źle niż dobrze wpływają na poinformowanie społeczeństwa”, „Uczelnie powinny dążyć do elitarności, a nie powszechności”. W finale licealiści pochylili się nad stwierdzeniem „Rozwój sztucznej inteligencji przyniesie więcej szkód niż pożytku”.

Młodzi mówcy pół godziny przed debatą wylosowali stronę dyskusji, co zdecydowało o tym, czy będą propozycją, czy opozycją. Cel strony propozycji to potwierdzenie prawidłowości tezy, a opozycji obalenie jej. Taka formuła miała zachęcić licealistów do umiejętności formułowania argumentów z obu stron dyskusji. Po kilkuminutowych wystąpieniach każdego z mówców komisja konkursowa wyłoniła zwycięską drużynę.

Miasto w Wielkim Finale w Warszawie 23-25 marca będzie reprezentowało I Liceum Ogólnokształcące. Najlepszym mówcą debaty został Marcin Urbanowicz, także z I LO.

Projekt “DeBBaty” ma na celu promować sztukę kulturalnej dyskusji. Jest odpowiedzią na, niestety, coraz bardziej popularny hejt w Internecie. Dzięki wyrażaniu swoich poglądów, formułowaniu argumentów oraz umiejętnie zadawanym pytaniom uczestnicy projektu oraz widzowie mogą udowodnić, że kulturalna debata na trudne tematy jest możliwa i potrzebna.

źródło: Piotr Wasilewski