Jutro obchodzić będziemy 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji władze Suwałk zaplanowały „Majówkę Rodzinną”, natomiast służby mundurowe „Majówkę z mundurem”.

Obchody rozpocznie msza święta o godzinie 10:30 przed konkatedrą pw. św. Aleksandra. Następnie odbędzie się uroczysty przemarsz do Parku Konstytucji 3 Maja, gdzie zaplanowano okolicznościowe przemówienia i złożenie kwiatów pod Dębem Wolności.

Władze miasta zaplanowały również koncerty, inscenizacje i wspólne zdjęcie z drona wszystkich uczestników wydarzenia. Zdjęcie zostanie wykonane wszystkim osobom, które będą na placu przed muszlą koncertową w Parku Konstytucji 3 Maja. Wcześniej zebrani otrzymają biało-czerwone baloniki. Po uroczystościach zdjęcie zostanie wydrukowane i ustawione na Placu Marii Konopnickiej, tak aby każdy z uczestników Święta mógł siebie na nim znaleźć.

Oprócz tego, w programie jest konkurs dla uczniów szkół podstawowych na najlepsze wykonanie Poloneza, ale też słodki poczęstunek w postaci patriotycznych babeczek dla każdego. Dzieci będą mogły wziąć udział w atrakcjach sportowo – rekreacyjnych i animacjach przygotowanych przez Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Służby mundurowe przygotowują natomiast piknik „Majówka z mundurem”. Od godziny 12:00 do 16:00 na placu przy Komendzie Miejskiej Policji przy ulicy Pułaskiego 26 będzie można zobaczyć pokazy oraz prezentację sprzętu służbowego Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Wojska Polskiego, Służby Więziennej oraz Służby Celnej i Lasów Państwowych.

Organizatorzy "Majówki z mundurem" zapewniają również konkursy i gry, w ramach stoisk profilaktycznych oraz słodki poczęstunek i wojskową grochówkę.

Poniżej prezentujemy szczegółowy program "Majówki Rodzinnej"

10.30 – msza święta w intencji Ojczyzny przed konkatedrą św. Aleksandra
11.45 – uroczystość w parku Konstytucji 3 Maja:
• wystąpienia okolicznościowe
• złożenie kwiatów pod Dębem Wolności

12.15 – koncert Miejskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Tomasza Kierejszy i występ zespołu mażoretek z Suwalskiego Ośrodka Kultury
12.30 – pamiątkowe zdjęcie uczestników uroczystości wykonane dronem
12.45 – konkurs na najlepsze wykonanie Poloneza – prezentacja uczniów klas I – III
szkół podstawowych
13.45 – Witaj Maj, Trzeci Maj!, inscenizacja słowno-muzyczna zespołu Ocean Życia ze Stowarzyszenia Seniorzy z Pasją HORYZONT
14.15 – ogłoszenie wyników konkursu oraz wspólne wykonanie Poloneza przez laureatów, mieszkańców Suwałk i tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” muszla koncertowa w parku Konstytucji 3 Maja
19.00 – „Intende Voci” – I Koncert Kameralny organizowany przez Suwalskie Towarzystwo Muzyczne im. Emila Młynarskiego
konkatedra pw. św. Aleksandra