Dwieście przebadanych osób, a u dwudziestu z nich podwyższony poziom cukru we krwi, który może świadczyć o cukrzycy - to wynik przeprowadzonych bezpłatnych badań w ramach Obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.

Już po raz dziewiąty mieszkańcy Suwałk i okolic skorzystali z bezpłatnych badań poziomu cukru i ciśnienia tętniczego oraz bezpłatnych konsultacji z diabetologiem zorganizowanych w ramach Obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Duże zainteresowanie cieszyło się indywidualne wyliczanie BMI i porównywanie go z należną masą ciała. Wiele osób dowiedziało się ile kilogramów powinno schudnąć, aby poprawić swój stan zdrowia i uniknąć wielu chorób. Jak ocenia doktor Ewa Korneluk - organizator Obchodów z badań skorzystało około dwustu osób.

- U około dwudziestu pacjentów stwierdzono podwyższony poziom cukru we krwi. Osoby te zostały skierowane na szczegółowe badania, które potwierdzą czy dotknęła ich choroba cywilizacyjna XXI wieku, jaką jest cukrzyca. U kilku osób stwierdzono zbyt niski poziom cukru, co może wskazywać na występowanie hipoglikemii reaktywnej. Zwiększone wydzielanie insuliny wskazuje na początkowy okres zaburzeń gospodarki węglowodanowej i może skutkować w przyszłości rozwojem cukrzycy - poinformowała Ewa Korneluk.

Szacuje się, że na terenie naszego miasta i okolic na cukrzycę choruje około 3 tysiące osób, a drugie tyle nie jest świadome swojej choroby. Cukrzyca we wczesnym okresie nie daje żadnych objawów. Dlatego właśnie organizowane są tego typu badania. Szybkie zdiagnozowanie cukrzycy pozwala uniknąć poważnym powikłaniom takim jak: zawały, udary, niewydolność nerek, amputacje nóg, utrata wzroku.

Badania profilaktyczne nie są jedyną akcją, jaka jest organizowana przez doktor Ewę Korneluk. W każdy drugi czwartek miesiąca o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej Aquaparku odbywają są spotkania edukacyjne w ramach „Szkoły cukrzycy”. Wykłady są skierowane do osób chorych na cukrzycę, a także osób zdrowych, które chcą pogłębić swoją wiedzę na temat tej choroby. Wykłady są doskonałym miejscem wymiany doświadczeń i dyskusji między słuchaczami. Najbliższe spotkanie odbędzie się 12 lipca.