Protest rodziców i uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 przyniósł efekty. Prezydent Suwałk w trybie pilnym wprowadził zadania, które mają być zrealizowane jeszcze w tym roku. Cały teren szkoły zostanie ogrodzony. Ponadto powstanie dokumentacja na budowę boiska wielofunkcyjnego.

Rodzice uczniów suwalskiej SP nr 5 w ostatnich dniach zwrócili się do prezydenta Suwałk z wnioskiem o remont wszystkich sal gimnastycznych oraz zaplecza sportowego tej szkoły. Zaniepokojeni stanem szkoły rodzice pojawili się też z dziećmi na sesji Rady Miejskiej.

W przededniu sesji (26 czerwca), na której pojawili się protestujący rodzice z uczniami, prezydent Suwałk podjął decyzję o tym, że w tym roku cały teren szkoły zostanie ogrodzony, a miejscy urzędnicy rozpoczną przygotowania do poszukiwania środków zewnętrznych na modernizację zaplecza sportowego tej szkoły.

- Chcę uspokoić wszystkie dzieci i wszystkich rodziców tej szkoły. Będę robił wszystko, co w mojej mocy, by jak najszybciej wyeliminować te problemy, które zostały zgłoszone. Proszę też o wyrozumiałość. Nasze szkoły i przedszkola mają duże potrzeby inwestycyjne, które stopniowo i konsekwentnie realizujemy. Mamy przygotowaną dokumentację i kosztorys remontu sal gimnastycznych w SP 5. To na chwilę obecną ponad 4 miliony złotych - zapewnia Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

W środę (4 lipca) Prezydent Suwałk przeprowadził na terenie SP nr 5 szczegółową wizję lokalną. Omówiono plan działań na najbliższe dwa tygodnie. Do 17 lipca dyrektor szkoły ma opracować program funkcjonalno-użytkowy dla boiska wielofunkcyjnego w tej placówce. Na tej podstawie powstanie dokumentacja techniczna i budowlana tego obiektu.

- Na najbliższej sesji Rady Miejskiej zaproponuję radnym zmiany w budżecie Suwałk, po których znajdą się pieniądze na wykonanie dokumentacji technicznej modernizacji tego boiska, dostosowanej do aktualnych potrzeb tej szkoły - deklaruje Prezydent Suwałk.