Wczoraj Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przebadał wodę jeziora Wigry pod kątem występowania sinic. Próbki pobrano z trzech miejsc zbiornika. Jakie były wyniki?

- Analiza próbek wody pobranych 30 lipca przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska z jeziora Wigry ze stanowisk na Plosie Północnym na wysokości klasztoru wigierskiego, przy plaży PTTK w Starym Folwarku oraz w Zatoce Hańczańskiej w pobliżu dopływu Czarnej Hańczy, nie wykazała zjawiska wystąpienia intensywnych zakwitów glonów i sinic. W rejonie plaży w Starym Folwarku w zagęszczeniach wykazano występowanie sinic z rodzajów Anabaena i Microcystis - poinformowali pracownicy Wigierskiego Parku Narodowego.

- Delikatny zakwit sinic wystąpił w Starym Folwarku. Jednak nie jest on katastrofalny. Każdy kąpie się na własną odpowiedzialność, gdyż każdy ma inną wrażliwość na środki, które są w wodzie. Mogę powiedzieć tylko, że ja w Wigrach się wykąpię - powiedział Jarosław Borejszo, dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego.

Należy także podkreślić, iż od jutra plaża PTTK w Starym Folwarku traci status miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli. Oznacza to, że sanepid nie będzie tam już kontrolował wody, a nad bezpieczeństwem kąpiących nie będą czuwać ratownicy.