Nie powstanie droga ekspresowa łącząca Suwałki, Augustów i Białystok. Projekt dróg Via Baltica i Via Carpatia w ramach których miałby powstać odcinek, zakłada, iż droga ze stolicy naszego województwa do Suwałk poprowadzi przez Ełk.

Drogi ekspresowe Via Baltica i Via Carpatia połączą się poprzez łącznik S16 na linii Ełk - Knyszyn, a nie poprzez remont i rozbudowę do standardu drogi ekspresowej z Augustowa do Białegostoku jak wnioskowali o to samorządowcy z naszego regionu oraz sami przedsiębiorcy.

- Ta droga będzie o 30 kilometrów dłuższa. To oznacza dłuższy czas przejazdu, dłuższy czas pracy kierowców, większą liczbę spalonego paliwa, zanieczyszczenie środowiska, a przede wszystkim zniszczenie cennych krajobrazów Biebrzańskiego Parku Narodowego, przez którego serce ma biec ta droga - ocenia Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

- O ponowne przemyślenie co do realizacji tej inwestycji w takim wariancie prosiliśmy wielokrotnie przedstawicieli rządu i naszych parlamentarzystów. Były stanowiska sejmiku naszego województwa, władz Suwałk i Augustowa. Spotkania z przedsiębiorcami, którzy jednym głosem mówili, że to zła decyzja - przypomina Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

- Niestety fakt jest taki, że nie słucha się osób mieszkających w tym regionie, a decyzje podejmuje się z perspektywy biurka w Warszawie. Najsmutniejsze jest to, że naszych apeli nie słuchają przedstawiciele rządu od nas z Suwałk. Wielokrotnie w tej sprawie pisałem do ministra Jarosława Zielińskiego. Niestety te i inne moje pisma skierowane do niego pozostają bez odpowiedzi - dodaje prezydent Suwałk.