Dziś odbyły się obchody 99. rocznicy wyzwolenia Suwałk. Z tej okazji przybyłe delegacje, na czele z suwalskimi kombatantami, złożyły kwiaty pod pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum Suwałk i Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu komunalnym przy ulicy Bakałarzewskiej.

- My w Suwałkach mamy taką szczególną sposobność, że niepodległość obchodzimy dwukrotnie - raz jako święto narodowe 11 Listopada, kiedy cały naród polski świętuje odzyskanie niepodległości i te szczególne, nasze, lokalne, regionalne święto, które obchodzimy 24 sierpnia. Bo tak naprawdę ta niepodległość po latach niewoli, po latach zaborów do Suwałk dotarła znacznie później - mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

- Losy odzyskania niepodległości przez Suwalszczyznę były rzeczywiście bardzo skomplikowane. Jak prześledzimy karty historii to uświadamiamy sobie, że o mały włos mogliśmy zostać cząstką państwa litewskiego. Tak się nie stało. Z uwagi na to powinniśmy mieć głęboką wdzięczność dla tych wszystkich osób, które w tamtych latach przyczyniły się do tego, że możemy żyć w państwie polskim. To Aleksander Putra, Adolf Świda, ks. Stanisław Szczęsnowicz, Walery Roman, Teofil Noniewicz i wielu, wielu innych. Cześć Ich Pamięci. Chwała Bohaterom - mówił prezydent.