28-letni budynek suwalskiego Przedszkola nr 2 dziś wygląda jak zupełnie nowy obiekt. Wszystko za sprawą przeprowadzanej termomodernizacji wartej blisko 2 miliony złotych. Na tę inwestycję Władze Suwałk pozyskały unijną dotację.

W środę (29 sierpnia) Czesław Renkiewicz zaprezentował dziennikarzom efekty przeprowadzonej inwestycji.

- Prace w tym obiekcie przeprowadziliśmy dzięki projektowi unijnemu, w ramach którego pozyskaliśmy ponad 2 miliony złotych na modernizację 4 suwalskich przedszkoli oraz Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej. Dzięki tej inwestycji 150 dzieci uczęszczających do 6 oddziałów w tym przedszkolu korzystać będzie z tego obiektu jakby była to zupełnie nowa placówka – poinformował Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk

W ramach inwestycji wykonano m.in: termomodernizację budynku, wymianę drzwi zewnętrznych, ocieplenie stropodachów z naprawą pokrycia dachu i wymianą instalacji odgromowej, montaż instalacji fotowoltaicznej, wymianę opraw oświetleniowych na energooszczędne wraz z wymianą instalacji elektrycznych.

- W tak słoneczne dni jak dziś zamontowana na budynku przedszkola instalacja fotowoltaiczna zaspokaja ponad połowę energii elektrycznej, która jest potrzebna do funkcjonowania placówki. Dzięki temu oszczędzamy pieniądze - powiedziała Bożena Makarewicz-Jafiszow, dyrektor Przedszkola nr 2, która zaprezentowała jak wygląda praca baterii fotowoltaicznych na podstawie danych ze specjalnej aplikacji mobilnej.

- Cały czas staramy się poprawiać warunki nauki i spędzania czasu dla naszych przedszkolaków. Rok temu we wszystkich suwalskich przedszkolach za ponad 4 miliony złotych wybudowaliśmy nowoczesne place zabaw, a rodziców zwolniliśmy z opłat za przedszkola. Dzięki temu zaoszczędzili ponad 500 tysięcy złotych - podsumował prezydent Suwałk.