W 38. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, na mocy których we wrześniu 1980 roku utworzono Niezależny Samorządny Związek Zawodowy “Solidarność” władze Suwałk oddały hołd tym, którzy nie zawahali się sprzeciwić komunistycznej dyktaturze.

Dziś (31 sierpnia) w 38. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych władze Suwałk złożyły wiązankę kwiatów pod Dębem Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja. Kwiaty złożyła też delegacja z III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach.

- Oddajemy dziś hołd tym ludziom dzięki, którym Polska jest wolnym, niepodległym krajem - powiedział w krótkim wystąpieniu Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Zanim doszło do podpisania porozumień, 14 sierpnia 1980 r. w Stoczni Gdańskiej im. Lenina rozpoczął się strajk. Był to wyraz solidarności ze zwolnioną wieloletnią pracownicą zakładu Anną Walentynowicz. Inicjatorami strajku byli Bogdan Borusewicz, Jerzy Borowczak, Bogdan Felski, Ludwik Prądzyński i Lech Wałęsa, który stanął na czele komitetu strajkowego. Strajkujących wspierali też pracownicy zakładów w całej Polsce. Po dwóch tygodniach negocjacji – 31 sierpnia 1980 r. w sali BHP Stoczni Gdańskiej strajkujący podpisali porozumienie z przedstawicielami rządu PRL.

Pokłosiem podpisania porozumień była zgoda rządu na utworzenia nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, pozwolenie na budowę pomnika ofiar Grudnia ’70, transmisje niedzielnych mszy św. w radiu i ograniczenie cenzury.