Władze Suwałk wprowadzają możliwość wykupienia na własność mieszkań komunalnych przez najemców tych lokali. Do sprzedaży kwalifikuje się około 1200 mieszkań. Przyjmowanie wniosków rusza już w poniedziałek.

Obecnie do miasta należy 2191 mieszkań komunalnych. Nie wszystkie mieszkania zostaną jednak sprzedane. Wyłączone ze sprzedaży są lokale mieszkalne wynajęte na czas określony, zadłużone z tytułu czynszu lub innych opłat, wynajmowane przez okres krótszy niż 10 lat oraz znajdujące się w budynkach zabytkowych - wyjątkiem jest tu mieszkanie położone przy ulicy Kościuszki 39.

Prezydent Suwałk zdecydował o sprzedaży około 1200 mieszkań, gdyż jak twierdzi i tak większości z nich miasto nigdy od najemców nie odzyska. Władze Suwałk szacują, że do 2020 roku sprzedadzą 200 lokali.

Cena zakupu mieszkania będzie oszacowana przez rzeczoznawcę majątkowego. Nabywcy mogą jednak liczyć na spory upust.

- Bonifikata może wynosić od 1 do 99%. Jednak chcemy, by dla wszystkich sprzedawanych mieszkań wynosiła ona 50%, gdyż nie chcemy, żeby to była wyprzedaż majątku miasta - powiedział Czesław Renkiewicz.

Pieniądze pochodzące ze sprzedaży lokali przeznaczone zostaną na utrzymanie istniejącego zasobu mieszkaniowego, a w szczególności na remonty, modernizację i inwestycje.

Wnioski można składać od 17 września w Zarządzie Budynków Mieszkalnych. Komplet dokumentów można pobrać na stronie zbm.suwalki.pl