Z dużym zainteresowaniem ze strony suwalczan spotkała się propozycja wykupu mieszkań komunalnych. Do tej pory zarejestrowano 217 wniosków. Każdego dnia napływają kolejne.

Obecnie do miasta należy 2191 mieszkań komunalnych. Nie wszystkie mieszkania zostaną jednak sprzedane. Wyłączone ze sprzedaży są lokale mieszkalne wynajęte na czas określony, zadłużone z tytułu czynszu lub innych opłat, wynajmowane przez okres krótszy niż 10 lat oraz znajdujące się w budynkach zabytkowych - wyjątkiem jest tu mieszkanie położone przy ulicy Kościuszki 39.

Prezydent Suwałk zdecydował o sprzedaży około 1200 mieszkań, gdyż jak twierdzi i tak większości z nich miasto nigdy od najemców nie odzyska. Nabór wniosków ruszył 17 września. Do tej pory chęć zakupu mieszkania komunalnego zgłosiło 217 osób.

Pieniądze pochodzące ze sprzedaży lokali przeznaczone zostaną na utrzymanie istniejącego zasobu mieszkaniowego, a w szczególności na remonty, modernizację i inwestycje.

- Rynek mieszkaniowy w Suwałkach rozwija się w imponującym tempie. Po dodaniu do tego bardzo niskiego wskaźnika bezrobocia, który z poziomu blisko 13% w roku 2014 spadł obecnie do 5,4% widzimy, że sytuacja naszych mieszkańców poprawiła się znacznie. Możliwość wykupienia mieszkania komunalnego na własność jest odpowiedzią na wnioski mniej zamożnych Suwalczan -poinformował Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

- W Suwałkach buduje się z roku na rok coraz więcej mieszkań. W latach 2014-2017 do użytkowania oddano 1454 mieszkania i domy jednorodzinne. Obecnie w budowie jest ich ponad tysiąc. Te inwestycje widzimy na każdym kroku. Duże osiedla powstają przy ulicy Chopina, Poznańskiej i Sportowej - dodał Czesław Renkiewicz.