Od ponad miesiąca pacjenci suwalskiego szpitala na badanie tomografem komputerowym odsyłani są do Augustowa i Białegostoku. Powodem jest wymiana urządzenia, które w ostatnim czasie często ulegało awarii. Nowy tomograf jest już zakupiony i trwa jego montaż.

- Aparat, którym dotychczas wykonywano badania, został zdemontowany. Szpital jest na etapie montażu nowego tomografu komputerowego, który planowo powinien być uruchomiony w grudniu tego roku - poinformował Adam Szałanda, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach.

2,6 miliona złotych dotacji na zakup nowoczesnego 64-rzędowego tomografu oraz dostosowanie pomieszczeń przekazał w sierpniu Zarząd Województwa Podlaskiego. Szpital do tej inwestycji musiał dopłacić tylko 53 tysiące złotych.

Dotychczasowy tomograf, zakupiony w 2011 roku był bardzo wyeksploatowany. To, jak informują władze szpitala, często uniemożliwiało udzielenie szybkiej diagnostyki, a pacjenci musieli być przewożeni do oddalonego blisko 30 kilometrów Augustowa, gdzie można było przeprowadzić badania sprawnym sprzętem. Dodatkowym problemem były wysokie koszty naprawy urządzenia. Dotychczas szpital wydał na nie ponad milion złotych.