Ponad 4 tysiące osób podpisało się pod internetową petycją w sprawie przywrócenia bezpośrednich połączeń kolejowych z Suwałk do Krakowa i Szczecina, które PKP Intercity zdecydowało zlikwidować z dniem 9 grudnia.

9 grudnia wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy PKP, nie będzie już bezpośredniego pociągu TLK "Hańcza" relacji Suwałki - Kraków. Władze PKP zdecydowały o likwidacji połączenia. Jak twierdzi rzecznik prasowy PKP Intercity, powodem likwidacji połączenia jest zbyt mała liczna podróżujących. Mieszkańcy Suwałk, chcąc dojechać do Krakowa, będą musieli najpierw dojechać do Białegostoku, skąd do stolicy Małopolski zabierze ich pociąg TLK „Branicki”.

Wraz z 9 grudnia zlikwidowane zostanie również bezpośrednia połączenie z Suwałk do Szczecina.

Z takim rozwiązaniem nie zgadzają się młodzi mieszkańcy Suwałk, dojeżdżający do Krakowa i Szczecina na studia. W tej sprawie wystosowali do władz PKP specjalną petycję. - Połączeń między Suwałkami a innymi miastami nie jest dużo, co i tak wyklucza nasze miasto i stawia na marginesie Polskich Kolei Państwowych. Prosimy postawić się w roli osób korzystających z kolei, szczególnie studentów - napiali młodzi suwalczanie w petycji.

Pod internetową petycją można podpisać się na stronie https://citizengo.org/pl/167073-mlodzi-z-suwalk-wnioskuja-o-przywrocenie-linii-kolejowych